skip to main content
Nemovitosti

Chcete vsadit na nemovitosti a nemáte miliony? Startup umožní investovat od pětistovky

Jen o málokteré investice je v poslední době takový zájem jako o ty do rezidenčních nemovitostí. Aby ne, když jejich ceny letí nezadržitelně vzhůru už několik let. Ne každý má ale naspořeno dostatek prostředků, aby mohl na nemovitostní horečce vydělat. Startup Investown.cz tohle dogma mění a nabízí řešení, jak investovat do nemovitosti již od pěti set korun.

Model je jednoduchý – klient si vybere byt, do kterého vloží peníze, a podílí se tak na ziscích z pronájmů. Nápad zaujal i Českou spořitelnu, která Investown.cz podpořila a drží v něm prostřednictvím programu Seed Starter minoritní podíl.

A o tyhle mikroinvestice do bytů je mezi Čechy zájem. Půl roku po spuštění má Investown.cz pětadvacet tisíc uživatelů a souhrnná výše proinvestovaných peněz z řad drobných investorů už překonala sto milionů korun. „Očekávali jsme velký zájem, ale s tak obrovským jsme nepočítali,“ přiznává spoluzakladatel a CEO Investown.cz Alan Pock.

spoluzakladatel a CEO Investown.cz Alan Pock

Logika investic do nemovitostí je zjevná. Jen za poslední rok ceny bytů skokově vzrostly o šestnáct procent a souběžně se zvyšují nájmy. Přestože se stále mluví o nafukování realitní bubliny a nadhodnocení nemovitostí, podle expertů budou ceny nadále růst. Investice tak představuje relativně nízké riziko ztráty.

„Investice do nemovitostí dlouhodobě táhnou, protože představují jistotu stabilního zhodnocení. Díky možnosti začít investovat od pěti set korun se nám podařilo najít díru na trhu a nabídnout vklady do nemovitostí úplně každému,“ tvrdí Alan Pock.

Reklama

Jeden z posledních bytů v hodnotě 2,2 milionu korun byl uživateli platformy proinvestovaný za 67 minut. Průměrný výnos převyšuje čtyři procenta a mikroinvestoři se již dočkali prvních zisků – Investown.cz svým klientům dosud vyplatil víc než 755 tisíc korun.

Tým startupu se nyní věnuje především zajištění dostatečného počtu investičně atraktivních bytů. „Portfolio se nám daří průběžně rozšiřovat, zákazníkům jsme jich doposud nabídli více než čtyřicet. Ještě v letošním roce chceme možnost investování rozšířit i do nemovitostí na Slovensku,“ uvádí Alan Pock.

A poodhaluje další plány: „Pracujeme na růstu báze našich uživatelů, do konce prosince bychom jich chtěli mít přes šedesát tisíc. V tomto směru nám pomůže také nová mobilní aplikace pro iOS i Android.“

Nové uživatele může Investown.cz získat také díky synergii a strategickému partnerství s Českou spořitelnou. „Během následujících měsíců chceme možnost mikroinvestic do nemovitostí umožnit klientům přímo v našem bankovnictví George,“ vysvětluje lídr programu Seed Starter České spořitelny Jiří Skopový. K mikroinvesticím do nemovitostí tak najednou získá přístup více než 1,8 milionu uživatelů této bankovní aplikace.

„Právě napojení startupů na naši zákaznickou bázi je největší přidanou hodnotou, kterou mladým firmám přinášíme. Pro řadu z nich je to mnohem důležitější než samotná finanční investice. Tu mohou získat jednoduše u celé řady investorů,“ doplňuje Skopový.