skip to main content
Jak být lepší

Chcete zlepšit své výsledky? Vyzkoušejte trik Michaela Phelpse

Je rok 2016 a v Riu de Janeiru se právě schyluje k finále 200 metrů motýlka. Držitele téměř tří desítek olympijských medailí Michaela Phelpse zachycují kamery se zvláštním výrazem, kterému dnes nikdo neřekne jinak než „Phelpsův závodní obličej“. A asi má něco do sebe – americký plavec si po necelých dvou minutách odnáší z bazénu další zlatou medaili. 

Reklama

Přijde vám to úsměvné? Tak chvíli vydržte. Na to, zda podobné úšklebky, které závodníkům dodávají kuráž a odvahu, mohou opravdu pomoct zlepšit výkon, se podívali psychologové z University of Tennessee. A neomezili se jen na fyzické výkony. Zkoumali také, zda kuráž a odhodlání vyjadřující grimasy pomáhají zlepšit výkon při kognitivních aktivitách, tedy aktivitách, které vyžadují soustředění a přemýšlení. Výsledky experimentu publikovali v odborném žurnálu Stress and Health.

„Ukazuje se, že podobné výrazy nemají pozitivní vliv pouze na výkon. Mohou také pomoci při následném odbourávání stresu,“ tvrdí jeden z autorů Matthew Richesin, který se rozhodl fenomén zkoumat poté, co si všiml nápisu na fotbalovém tričku jeho univerzity, na kterém stálo: „Nahoď závodní obličej.“ 

Richesin a jeho tým provedli celkově dva experimenty. V jednom z nich měli účastníci za úkol skládat černobílé puzzle s cílem složit jich za pět minut co nejvíce. Výsledek? Ti, kteří byli před úkolem instruováni k tomu, aby „nahodili závodní obličej“, si vedli o 20 procent lépe než ti, kteří neměli dělat před skládáním puzzle nic neobvyklého. 

Reklama

Ukázalo se také, že závodní výrazy následně pomohly účastníkům lépe odbourat vzniklý stres. Výsledky výzkumu podporují dříve publikované studie, které prokazují, že výraz tváře může ovlivňovat naši náladu. 

„Tímto experimentem se podařilo prokázat, že závodní výraz nemusí pomáhat jen při sportu a sportovních výkonech, ale také v jiných oblastech,“ uzavírá Richesin, a poukazuje tak na možnou aplikaci závodních obličejů při kognitivně náročných úkolech.

No a co z toho plyne pro vás?

Až budete mít před sebou složitý úkol, na který se musíte soustředit, nebojte se v sobě probudit vnitřního sportovce a nahoďte závodní grimasu. Klidně takovou, která pomohla Phelpsovi ke zlaté medaili.  

Zvednete si sebevědomí a úkol vám půjde lépe od ruky.

Reklama
Reklama