„Když jsem o něčem přesvědčený, že je to správné, a můžu to udělat, tak to udělat musím,“ říká o sobě dvaačtyřicetiletý Tomáš Šebek. Známý český chirurg se sice v dětství toužil stát továrníkem, pak se ale dal na medicínu. A přinejmenším z pohledu jeho pacientů dobře udělal. Dnes je specialistou na břišní oblast a zaměřuje se hlavně na onkochirurgické operace.

Dráhu chirurga začínal před lety v Nemocnici Hořovice, pak si vyzkoušel i lékařskou praxi v zahraničí, konkrétně v irském Dublinu. V roce 2013 nastoupil do pražské Nemocnice Na Františku, kde pracuje dodnes, a vedle toho v současnosti působí ještě na soukromé klinice Mediendo.  

Kromě samotné lékařské praxe má Tomáš Šebek navíc další pracovní a taky trochu byznysové aktivity. V roce 2004 spoluzaložil vzdělávací a marketingovou lékařskou agenturu Meditorial, do níž je dnes zapojeno asi 35 tisíc lékařů, a spoluvlastní i medicínský portál uLékaře.cz, který už finančně podpořili velcí čeští investoři jako Martin Rozhoň, Ondřej Fryc či Ondřej Bartoš.

Portál funguje mimo jiné jako online poradna, kde tým asi 250 odborníků z různých medicínských oblastí každý měsíc zodpoví přes dva tisíce dotazů pacientů.

„Medicína mě fascinuje a zajímá mě, jak ji přiblížit pacientům. Proto se dlouhodobě snažím o její popularizaci,“ říká prostě. 

Své lékařské zkušenosti Tomáš Šebek pravidelně rozšiřuje a zároveň předává dál ještě o poznání náročnější cestou – v rámci práce pro Lékaře bez hranic. „Tuhle myšlenku jsem měl už jako student medicíny, a když jsem měl pocit, že už jsem získal dostatek praxe, chtěl jsem ji dobře využít,“ popisuje svoji motivaci, proč se na profesně a často i lidsky náročné cesty vydává. 

V zahraničí byl se světoznámou humanitární organizací zatím šestkrát. První misi absolvoval v roce 2010 na zemětřesením postiženém Haiti, tu druhou na stejném místě o dva roky později. Poté se ještě dvakrát po sobě vypravil do Afghánistánu, v roce 2017 do Jižního Súdánu a naposledy loni se vydal do Jemenu.

Zážitky a svědectví z misí předává Šebek dál ve svých knihách. Zatím vydal čtyři, z nichž Mise Afghánistán: Český chirurg v zemi lovců draků dostala v roce 2016 Cenu čtenářů České knihy). Vedle psaní knih přispívá také na několik blogů.

Pokud Tomáše Šebka zrovna nepotkáte na sále, dost možná na něj narazíte na Letišti Dlouhá Lhota u Příbrami. Má totiž licenci na sportovní i akrobatické létání, a když už má jako otec dvou dětí trochu volného času, rád ho využije právě v kokpitu.

„Rád ovládám stroje, opravdu mě baví, ať už ze vzduchu ukazuju krásy Česka těm, kdo se mnou sedí v kabině, nebo s někým zkušeným trénuju akrobatické kousky,“ usmívá se. „Svůj život mám rád hodně pestrý a létání je pro mě taková odměna.“