skip to main content

Chirurg, lékař bez hranic i pilot. Podívejte se na videopříběh Tomáše Šebka

„Když jsem o něčem přesvědčený, že je to správné, a můžu to udělat, tak to udělat musím,“ říká o sobě dvaačtyřicetiletý Tomáš Šebek. Známý český chirurg se sice v dětství toužil stát továrníkem, pak se ale dal na medicínu. A přinejmenším z pohledu jeho pacientů dobře udělal. Dnes je specialistou na břišní oblast a zaměřuje se hlavně na onkochirurgické operace.

Dráhu chirurga začínal před lety v Nemocnici Hořovice, pak si vyzkoušel i lékařskou praxi v zahraničí, konkrétně v irském Dublinu. V roce 2013 nastoupil do pražské Nemocnice Na Františku, kde pracuje dodnes, a vedle toho v současnosti působí ještě na soukromé klinice Mediendo.  

Kromě samotné lékařské praxe má Tomáš Šebek navíc další pracovní a taky trochu byznysové aktivity. V roce 2004 spoluzaložil vzdělávací a marketingovou lékařskou agenturu Meditorial, do níž je dnes zapojeno asi 35 tisíc lékařů, a spoluvlastní i medicínský portál uLékaře.cz, který už finančně podpořili velcí čeští investoři jako Martin Rozhoň, Ondřej Fryc či Ondřej Bartoš.

Reklama

Portál funguje mimo jiné jako online poradna, kde tým asi 250 odborníků z různých medicínských oblastí každý měsíc zodpoví přes dva tisíce dotazů pacientů.

„Medicína mě fascinuje a zajímá mě, jak ji přiblížit pacientům. Proto se dlouhodobě snažím o její popularizaci,“ říká prostě. 

Reklama

Své lékařské zkušenosti Tomáš Šebek pravidelně rozšiřuje a zároveň předává dál ještě o poznání náročnější cestou – v rámci práce pro Lékaře bez hranic. „Tuhle myšlenku jsem měl už jako student medicíny, a když jsem měl pocit, že už jsem získal dostatek praxe, chtěl jsem ji dobře využít,“ popisuje svoji motivaci, proč se na profesně a často i lidsky náročné cesty vydává. 

V zahraničí byl se světoznámou humanitární organizací zatím šestkrát. První misi absolvoval v roce 2010 na zemětřesením postiženém Haiti, tu druhou na stejném místě o dva roky později. Poté se ještě dvakrát po sobě vypravil do Afghánistánu, v roce 2017 do Jižního Súdánu a naposledy loni se vydal do Jemenu.

Zážitky a svědectví z misí předává Šebek dál ve svých knihách. Zatím vydal čtyři, z nichž Mise Afghánistán: Český chirurg v zemi lovců draků dostala v roce 2016 Cenu čtenářů České knihy). Vedle psaní knih přispívá také na několik blogů.

Pokud Tomáše Šebka zrovna nepotkáte na sále, dost možná na něj narazíte na Letišti Dlouhá Lhota u Příbrami. Má totiž licenci na sportovní i akrobatické létání, a když už má jako otec dvou dětí trochu volného času, rád ho využije právě v kokpitu.

„Rád ovládám stroje, opravdu mě baví, ať už ze vzduchu ukazuju krásy Česka těm, kdo se mnou sedí v kabině, nebo s někým zkušeným trénuju akrobatické kousky,“ usmívá se. „Svůj život mám rád hodně pestrý a létání je pro mě taková odměna.“

Reklama
Reklama