skip to main content
Sport

Chrenek versus Pražák 4:2. Hokejový duel miliardářů vyhrál majitel Třineckých železáren

Vítězem je osmnáctý, druhý v pořadí je sedmapadesátý. Souboj o tuzemského hokejového šampiona, který včera na ledě pražské Sparty vyvrcholil triumfem Třince, byl zároveň duelem mužů patřících mezi nejbohatší v Česku.

Za čerstvě mistrovským Třincem stojí Tomáš Chrenek, podle Forbesu 18. nejbohatší Čech za rok 2021 s odhadovaným jměním 15,5 miliardy korun. Hokejová Sparta naproti tomu patří Karlu Pražákovi, který drží ve stejném žebříčku 57. pozici a jehož majetek Forbes vyčíslil na 5,9 miliardy korun.

V završené finálové sérii hrané na čtyři vítězné zápasy Třinec nakonec Spartu přetlačil – dokázal čtyřikrát vyhrát, kdežto její soupeř pouze dvakrát. Celkové skóre je tedy jasné: Chrenek versus Pražák 4:2.

A když už jsme u čísla čtyři: pro Třinec je to již čtvrtý titul, který pod Chrenkem získal, nikdy předtím se v historii mistrem nestal. Oproti tomu Sparta je osminásobným republikovým šampionem, nikdy však zlatě nezazářila coby klenot Karla Pražáka.

Pravdou je, že Pražák měl podstatně méně pokusů. Třiapadesátiletý vládce investičního impéria Kaprain koupil klub z metropole za nezveřejněnou cenu v květnu 2019, kdežto Tomáš Chrenek, který mimo jiné ovládá Třinecké železárny a skupinu Moravia Steel, je s již čtyřnásobným šampionem svázán od poloviny devadesátých let minulého století.

To je zásadní rozdíl, najdou se však i společné rysy. Například se zdá skoro pravděpodobnější, že v příštím roce bude hokejovým mistrem SK Mníšek pod Brdy, s nímž je Karel Pražák svázán jako aktivní hráč, než že by jeden z miliardářů vystoupil přes média na veřejnosti. Pražák i Chrenek se publicity straní. „Nedává mi smysl,“ tvrdí Tomáš Chrenek.

Jeden z majitelů Třineckých železáren, které tamější hokej štědře dotují a postavily pro něj luxusní arénu, se na hokeji osobně příliš neobjevuje. Zato další z vlastníků severomoravské fabriky Ján Moder v sobě nezapře velkého fanouška. Coby prezident klubu při gólech nadšeně točí šálou nad hlavou a hlasitě povzbuzuje.

„S Jančí Moderem pocházíme společně z Nitry, chodili jsme tam na konkurenční gymnázia, která byla 300 metrů od sebe, ale my měli už tehdy přátelské vztahy,“ vzpomínal Chrenek, původem Slovák s českým občanstvím, loni pro Dračí studio navázané přímo na HC Třinec, který má draka ve znaku.

Reklama

Původně byl přitom prezidentem třineckého hokeje sám Chrenek a skutečností je, že nebýt jeho a nástupce v šéfovském křesle Modera, Třinec by se těžko koupal v nynějších úspěších. Ty jsou vykoupeny velkými penězi, které generují společnosti, za nimiž Chrenek a jeho letitý přítel ze Slovenska stojí.

„Až se někdy bojím, kolik peněz do hokeje dáváme,“ přiznal devětapadesátiletý byznysmen rozkročený mezi ocelářstvím a zdravotnictvím, protože mu patří i společnost Agel, největší poskytovatel soukromé zdravotní péče ve střední Evropě.

„Hokej není levný sport, ale považuji ho za součást Třineckých železáren a Moravia Steel, považuji ho za absolutně integrovanou součást třineckého regionu. Je to vzájemná symbióza,“ svěřoval se Chrenek v Dračím studiu.

Kromě nechuti k mediálním vyjádřením se oba movití muži shodnou i v tom, že dávat finance do tuzemského sportu s vidinou zisku je víceméně bláhovou utopií.

„Nemůžete se na sport dívat jako na investici nebo výnosný byznys, takhle to u nás nefunguje. Sport se u nás sám neuživí, je podfinancovaný,“ pronesl pro Sparta Magazine majitel pražského klubu s příznačným příjmením Pražák, který však vyrůstal na sídlišti v Českých Budějovicích, kde hrával s pozdějším reprezentantem Romanem Horákem starším.

Sport se u nás sám neuživí.

Roman Horák mladší je aktuálně v kádru Sparty a při včerejší prohře 1:2 byl právě on autorem jediné trefy domácích. Ani on ale nedokázal odvrátit třinecký „mečbol“, takže sen pražského klubu i jeho majitele o triumfu definitivně zhasl. Za Pražákovy vlády Sparta tomuto triumfu ještě nikdy nebyla blíž, radost se ovšem nekoná.

„Trofeje jsou ale až odměnou,“ tvrdí Karel Pražák. „Dostanete se k nim jen díky tvrdé práci a jasné vizi. Cesta ke každoročnímu boji o titul vede jen skrze zdravý klub a silný tým. Tyhle dvě věci nemůžete nikdy oddělit. Tou vizí, na které shodlo celé vedení Sparty, je práce s mládeží a co možná nejférovější chování k hráčům.“

Férové je po včerejšku i přiznání, že Chrenkovy peníze stvořily ten nejlepší hokejový tým v republice. Respektive bylo včera potvrzeno jeho stvoření, protože Třinec titul obhájil. A sparťanské čekání na tuhle poctu se protáhlo na patnáct let.