skip to main content

Chystáte se do Benátek? Možná si už brzy za vstup do města zaplatíte

Představte si, že vystupujete z vlaku na nádraží Santa Lucia v Benátkách a před vstupem do historického centra narazíte na poplatkový turniket, skoro jako byste vstupovali do Disneylandu nebo do stanice metra. 

Taková představa by se lehce mohla stát realitou. O návrhu na zpoplatnění vstupu do Benátek o víkendu psal italský zpravodajský server La Stampa. A podobných pokusů o zavedení poplatků v Benátkách bylo za poslední léta mnoho.

Jak je uvedeno v právě oznámeném návrhu, návštěvníci, kteří nesplňují jednu z výjimek, a tedy nejsou obyvatelé města, jejich rodinní příslušníci, obyvatelé regionu Veneto, děti do šesti let či hosté ubytovaní v městských hotelech, zaplatí poplatek zhruba tři až deset eur v závislosti na ročním období a počtu návštěvníků očekávaných v daný den. 

Reklama

Návštěvníci by si museli vstupenku rezervovat na webové stránce nebo v aplikaci a poté vstoupit za pomoci QR kódu skrze magnetický turniket umístěný v hlavních vstupních bodech, jako je Piazzale Roma nebo nádraží Santa Lucia.

Každý, kdo se někdy setkal s davem turistů v Benátkách, z nichž mnozí jsou pouze jednodenní výletníci, kteří v hlavní sezoně ucpávají úzké ulice u náměstí svatého Marka a další oblíbené oblasti v tomto křehkém městě, by ostatně nejspíš takovou politiku italským úřadům schválil. Mnozí říkají, že měla být zavedena před lety.

Benátky jsou odedávna učebnicovým příkladem města přetíženého turismem, což je situace, která je málem zařadila na seznam ohrožených památek UNESCO, což je označení, kterému se město v červenci jen těsně vyhnulo tím, že konečně zakázalo plavby výletních lodí kanálem Giudecca. UNESCO však požaduje další omezení turismu i v příštím roce. 

Reklama

Počátek pandemie sice v loňském roce výrazně snížil cestovní ruch, což městu a jeho vodním cestám poskytlo odpočinek, s aktuálním zmírněním cestovních omezení je však turismus zpět. Nedávno bylo změřeno až osmdesát tisíc návštěvníků za den.

Obyvatelé města si léta stěžují na davy a odpadky. Úřady opakovaně upozorňují na to, že jednodenní turisté městu málo přispívají finančně a současně vytvářejí neudržitelný tlak na infrastrukturu.

Obyvatelům se rychle začalo stýskat po klidu, který městu přinesla pandemie v minulém roce, včetně delfínů, kteří začali proplouvat městem v mnohem čistších kanálech. Mnozí jsou ale stále znepokojeni představou instalace turniketů pro vstup do města.

„Je to protiústavní opatření a je v rozporu s evropským právem. Návrhy tohoto typu by mohly být provedeny pro omezené oblasti, jako je Piazza San Marco, ale rozhodně ne pro celé město. Toto je předělání Benátek na zábavní park. Je to ponižující pro město, pro jeho obyvatele i pro návštěvníky,“ řekl například člen městské rady a právník Marco Gasparinetti pro server La Stampa.

Reklama
Reklama