Populární sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok a její čínská mateřská společnost ByteDance zažalovaly americkou vládu. Cílem je zablokovat zákon, který má firmu ByteDance přimět k prodeji sítě TikTok. Informovaly o tom v úterý agentury AP a Reuters. Žaloba by podle AP mohla znamenat začátek vleklého právního sporu ohledně budoucnosti sítě TikTok ve Spojených státech.

Zákon, který již podepsal americký prezident Joe Biden, předpokládá, že pokud se prodej neuskuteční, bude síť TikTok v USA zakázána. ByteDance má na prodej sítě devět měsíců. Pokud během této doby začne o prodeji jednat, získá další tři měsíce na dokončení transakce, napsala agentura AP.

Žaloba tvrdí, že zákon porušuje americkou ústavu. Požadovaný prodej sítě je podle ní nemožný z obchodního, technologického i právního hlediska. Společnost ByteDance již dříve uvedla, že prodej sítě TikTok neplánuje. Transakce by navíc musela získat souhlas Pekingu, který se staví proti nucenému prodeji sítě TikTok, upozorňuje AP.

Aplikaci TikTok v USA používá kolem 170 milionů lidí. Američtí zákonodárci se obávají, že Čína by síť mohla používat ke špehování Američanů. TikTok nicméně popírá, že by čínským úřadům poskytoval údaje o amerických uživatelích.