Po pádu luny a stablecoinu USDT jsou regulátoři ještě více na pozoru, než tomu bylo v době, kdy se řešilo dostatečné krytí tetheru nebo nakonec raději opuštěného stablecoinu Marka Zuckerberga. Panika na kryptotrhu ze stablecoinů navíc již odčerpala miliardy dolarů kapitálu a objevují se otazníky nad jejich schopností udržet si ukotvení na fiat měny.
Také vám to zní jako ideální načasování na spuštění nového projektu? Na první pohled to tak rozhodně nevypadá. Firma Circle Internet Financial, která stojí za druhým největším stablecoinem na trhu USD Coinem – USDC –, si ale myslí něco jiného. Ještě do konce června chce spustit nový stablecoin Euro Coin neboli EUROC.
Pro ty, kdo slyší tenhle pojem poprvé, vysvětleme, že stablecoiny se chovají jako jiná kryptoaktiva, ovšem s tím rozdílem, že mají stabilnější hodnotu. Ta je totiž pevně navázána na některou z fiat měn nebo koš dalších aktiv, ať už to jsou komodity, nebo jiné kryptoměny.
Možná ale Circle vidí něco, co my ostatní ne. V jejím prvním stablecoinu USDC je dnes uzamčeno asi 56 miliard dolarů, tedy zhruba 6,4 procenta všech peněz, které se nalézají na kryptotrhu. To už vám dává proti zbytku trhu určitý „edge“. A kde není poptávka, nebývá obyčejně ani nabídka – i když univerzálně to rozhodně neplatí.
Ale stejně, medvědí trh, potíže stablecoinů s udržením ukotvení na fiat měny vyvolané výrazným propadem trhů, finanční regulátoři, kroužící okolo jako hejno hladových žraloků, a první reálné piloty digitálních měn centrálních bank. To není na první pohled nejlepší prostředí pro spuštění dalšího stablecoinu, navíc ukotveného na společnou evropskou měnu, která letos rychle ztrácí hodnotu vůči americkému dolaru a pravděpodobně s ním ještě do konce měsíce dosáhne parity.
Co je vůbec Circle zač? Společnost patří mezi nejstarší firmy v kryptoprostoru. Svoji existenci zahájila v dubnu 2013 jako mobilní platební síť umožňující uživatelům rychlé přesuny tradičních fiat měn.
Zajímavá je tím, že od počátku využívala kryptoměny a bitcoin jako součást celého procesu. V roce 2015 získala jako vůbec první firma oficiální licenci BitLicense vydanou státem New York a o rok později získala podobné prvenství také v Británii.
Mezi nejúspěšnější projekty společnosti patří již zmiňovaný centralizovaný stablecoin USD Coin, dlouhodobě druhý nejpopulárnější stablecoin na trhu. Právě ten by měl od července doplnit ještě stablecoin, který je mnohem více eurocentrický. EUROC se zařadí mezi velmi úzkou skupinu eurostablecoinů, kam patří ještě EURt od vydavatele tetheru nebo EURS, za nímž stojí maltská společnost Stasis.
Technicky EUROC zatím poběží jen na ethereovém blockchainu coby klasický ERC-20 token, firma ale slibuje přidat další blockchainy v pozdější fázi roku. Nový stablecoin by měly od začátku podporovat některé z největších kryptoměnových burz, jmenovitě FTX, Bitstamp, BinanceUS a Huobi. A pozadu nezůstane ani sektor decentralizovaných financí, v době spuštění bude EUROC podporovat například Uniswap nebo Compound protokol.
Circle slibuje plně regulovaný stablecoin, respektující stejná pravidla, jako jeho předobraz v podobě USDC. Otázkou ale je, jestli bude americká regulace evropským autoritám stačit. Jedna z potíží by mohla být třeba už ta, že v euru denominované rezervy stablecoinu se budou nacházet pod dohledem Spojených států. Jmenovitě zatím v bance Silvergate se sídlem v San Diegu.
V Evropě je navíc na spadnutí od začátku pandemie připravovaná regulace trhu s kryptoaktivy s názvem Nařízení o trzích s kryptoaktivy neboli Markets in Crypto-assets, zkráceně MiCA. Nařízení, jehož příprava má být finalizována na konci tohoto měsíce, se od počátku ve velké míře věnuje právě nastavení přísných pravidel pro vydavatele stablecoinů. V momentě, kdy začne platit, nebude před ním v rámci sedmadvaceti členských států úniku.
Stablecoiny přitom rozhodně nebere na lehkou váhu. Evropští představitelé se v minulosti opakovaně vyjádřili ve smyslu, že představují potenciální hrozbu pro finanční politiku, stabilitu a suverenitu. Naposledy tato slova pro média citovala viceprezidentka Evropského Parlamentu Eva Kaili.
Sama společnost Circle se k jakýmkoli otázkám souvisejícím s připravovanou regulací prozatím odmítla vyjádřit. Celková hodnota trhu se stablecoiny je po nedávném odlivu likvidity asi 155 miliard dolarů.