Kolik lidí, tolik představ o štěstí. O tom, co tohle slovo znamená a jak se ke štěstí dopracovat, mluvila i čtveřice inspirativních hostů během několika konferencí TED Talks. Jejich závěry, které vybral server Inc, jsou různé, stejně jako způsoby, jak se k nim dobrali – jedni léty rozhovorů a výzkumu, jiní zase pomocí experimentů nebo mobilních aplikací. Výsledek posuďte sami.

Štěstí jde „vyrobit“

Představte si, že ve stejný den vyhraje jeden člověk v loterii a druhý přijde o nohu. Kdo je šťastnější? Po roce jsou se svými životy oba stejně spokojení, překvapuje publikum výsledky výzkumu Daniel Gilbert, profesor psychologie na Harvardské univerzitě. Máme zkrátka zafixované, že některé události – jako zisk či ztráta partnera, povýšení v práci nebo zkouška ve škole – naše štěstí významně ovlivní, přitom ale přeceňujeme jeho intenzitu i trvání.

Gilbert proti tomu staví pojem „umělého štěstí“, což je takové, které není vyvolané konkrétní vytouženou událostí nebo situací. Stačí, když se na věci podíváme z širší perspektivy, nejen úhlem orientovaným na dosažení cílů.

Příkladem je sedmdesátiletý Moreese Bickham, jehož po 37 letech propustili z vězení, kde byl za zločin, který nespáchal. „Nelituji ani minuty. Byla to překrásná zkušenost,“ vyjádřil se překvapivě. Nebo Harry Langerman, který nepřesvědčil svého bratra, aby investovali do rodícího se McDonald´s,  a po letech to komentoval slovy: „Myslím, že to tak bylo nejlepší.“ K tomu Gilbert dodává: „Umělé štěstí je přijetí, a dostaví se, když si přiznáte, že to, co máte, je lepší než to, co jste ztratili.“

Zranitelnost je klíčem ke štěstí

Socioložka Brené Brown pro změnu mluví o tom, jak je důležité otevřít se ostatním. Být zranitelní, ať se to v daný moment zdá jakkoli těžké, je podle ní klíčem k tomu, abychom mohli vybudovat pevné a smysluplné vztahy. Naučit se to ale není snadné. Receptem je dát do všeho, co děláme, celé své srdce. Proč? „Když se snažíme tlumit negativní pocity, tlumíme totiž současně i ty pozitivní,“ říká.

Dělej, co děláš. Teď

Doktorand na Harvardu Matt Killingsworth se snaží rozluštit štěstí pomocí vědeckého výzkumu s využitím mobilní aplikace Track Your Happiness. Uživatel do ní zadává své pocity štěstí v reálném čase. Nasbíraná data Killingsworthovi prozradila, že zásadním pro to, jestli jsme šťastni, je to, zda-li jsme právě „duchem přítomni“ a jestli zrovna nenecháváme samovolně plynout myšlenky.

„Soustřeďte se na to, co právě děláte, ať už je to cokoli. Ano, cokoli, platí to, i když jste zrovna v dopravní koloně,“ radí Killingsworth. Toulající se myšlenky jsou totiž podle jeho výpočtů přímou příčinou neštěstí. A navíc člověku brání v tom, aby si plně vychutnal, co mu nabízí přítomný okamžik.

Méně možností, více štěstí

Americký psycholog Barry Schmerz zase svůj koncept štěstí postavil na tzv. „paradoxu volby“. Původem tohoto konceptu je podle něj oficiální dogma západní společnosti, a tedy pocit, že se nám povede nejlíp, když budeme mít nekonečnou svobodu volby. Když k tomu přidáme přebytek, vyjde nám tolik možností, které nám – a to je ten paradox – svazují ruce.