Mentorka Lenka Mrázová se zamýšlí nad tím, jaké jsou ideální leadershipové knihy pro ženy.

Ráda říkám, že leadership je jen jeden. Cesta k autentické a vnitřně pevné osobě ovšem bývá jiná u žen a mužů. Ženy podle mého názoru potřebují mnohem více inspirace a dodávání odvahy, než se vydají na cestu lídra. A proto pro ně může být přínosné číst publikaci plnou ryze ženských zkušeností. 

Existují učebnice leadershipu psané speciálně pro ženy? Nedávno mi volala kamarádka, že sleduje videokurz Myšlením k bohatství.  Z knihovny vytahuji stejnojmennou knihu od Napoleona Hilla vydanou v češtině v roce 1990. Hned v jejím úvodu mne ruší výrazný mužský princip – musíš mít svůj cíl, jasné představy,  pevný plán, vytrvalý výkon. O kus dál mě zarazí titulek kapitoly „Tajemství sexuální transmutace přitahuje mou pozornost“.

Knížka, ve které jsou jako lídři prezentováni jen muži, už by dneska nevyšla. Ženy jsou v ní pouze v roli manželek či milenek. Aktualizovaná verze z roku 2004 (v češtině vyšla předloni) už vyznívá jinak a v inkriminované kapitole redaktor poznamenává, že existuje dost životopisných knih o ženách.

Napoleona Hilla tedy odkládám a přemýšlím, kdy jsem naposledy četla knihu věnovanou ženskému leadershipu. A jak by vlastně měla vypadat? Má být psána výhradně pro ženy jako cílovou skupinu? Uvádět životní příběhy žen ve vedoucích pozicích? Má řešit důležitost ženských kvalit v leadershipu? Adresovat otázky, které si kladou specificky ženy ve vedení?

Nakonec jsem došla k následujícímu výběru knih, dostupných i v českém překladu:

Sheryl SandbergOpřete se do toho

Klasika z roku 2012 řeší užitečné otázky, které mají pomoci ženám v jejich kariérovém sebevědomí. To je ono. Leadershipová literatura je pro mne ta, která mne inspiruje a podněcuje dělat něco jinak. Změnit své vnitřní nastavení. Nikoliv kvůli modle úspěchu, ale kvůli modle spokojeného života. Některá žena je spokojená v pozici ředitelky velké světové korporace, ředitelky hospice či ženy školící v call centru lidi, jak nevyhořet a odolávat námitkám nespokojených zákazníků.

Angela Duckworth Houževnatost

Název nemohl být výmluvnější. Pro dosažení svého snu je důležité být vytrvalý, pracovitý, opravdu houževnatý. Talent nehraje takovou roli. Houževnatost dovede i outsidery tam, kam dojít touží. Houževnatost ale není moje slovo, proto jsem u ní bojovala sama se sebou. U šesté kapitoly se mi ulevilo. „Požitkáři nejsou houževnatí,“ slyším ze sluchátek, kam si pouštím audioverzi. Proto se já, požitkářka, s knihou nemohu ztotožnit. Ale pomohla mi pochopit mé obdivované známé, jejich obrovské odhodlání a zacílení, nesmírnou pracovitost a vytrvání na cestě, kterou si vytyčily. Požitkářka ve mně přidává malou čtenářskou výhradu: hlídejte se, prosím, aby vaše houževnatost nešla až za hranici vyčerpání.

Kim Scott – Radikální otevřenost

Kdo sleduje Sheryl Sandberg či jiné knihy, články nebo podcasty o Silicon Valley, bude některé z protagonistů Radikální otevřenosti znát. Kniha je plná čtivých rozhovorů ze života a napovídá, jak by měly ideálně vypadat podnětné rozhovory se zaměstnanci a jak je absolvovat lépe. Žádné poučky, žádná teorie, ale na praktických příkladech ukázány důsledky akcí – a teprve pak závěry a doporučení.

Carol Dweck – Nastavení mysli

Někdo by ji do leadershipové literatury nezařadil, já ano. Naučila jsem se chválit za snahu, nikoliv za výsledek. Zároveň ale potřebuji, aby snaha nebyla nekonečná a aby se výsledek dostavoval. Díky novému nastavení své mysli už se však netrápím, když úspěch nepřijde hned.

Michelle Obama – Můj příběh 

Inspirující příklad chytré pracovité ženy podporující svého manžela? Ženy, která kromě role první dámy zvládá být skvělou manželkou i matkou svých dcer? Pro mne je Michelle především obrovským vzorem, jak výstižně, srozumitelně a přesvědčivě hovořit na veřejnosti. Zapojuje emoce, příběhy a příklady. Je uvěřitelná, autentická a hodná následování.

Jill MorgenthalerNebojte se převzít velení

Silná plukovnice vás na příkladech z vedení lidí v armádě naučí, jak zvládat nejenom obtížné komunikační situace, ale i sebe sama. Z nejvypjatějších rozhodnutí své armádní kariéry těží neocenitelné rady.

Agatha Christie – Vlastní životopis

Perlička na závěr. V mládí bych jako inspirativní leadershipovou knihu uvedla životopis legendární autorky detektivek. Odvypráví v něm, jak budovala svou spisovatelskou kariéru, svůj dům v Greenway i jak doprovázela manžela archeologa po vykopávkách. Mně tehdy dodávala odvahu snít a dělat něco nového.