skip to main content
Forbes Woman

Chcete porozumět úspěšným ženám? Inspirujte se knihami, které napsaly

Mentorka Lenka Mrázová se zamýšlí nad tím, jaké jsou ideální leadershipové knihy pro ženy.

Ráda říkám, že leadership je jen jeden. Cesta k autentické a vnitřně pevné osobě ovšem bývá jiná u žen a mužů. Ženy podle mého názoru potřebují mnohem více inspirace a dodávání odvahy, než se vydají na cestu lídra. A proto pro ně může být přínosné číst publikaci plnou ryze ženských zkušeností. 

Existují učebnice leadershipu psané speciálně pro ženy? Nedávno mi volala kamarádka, že sleduje videokurz Myšlením k bohatství.  Z knihovny vytahuji stejnojmennou knihu od Napoleona Hilla vydanou v češtině v roce 1990. Hned v jejím úvodu mne ruší výrazný mužský princip – musíš mít svůj cíl, jasné představy,  pevný plán, vytrvalý výkon. O kus dál mě zarazí titulek kapitoly „Tajemství sexuální transmutace přitahuje mou pozornost“.

Knížka, ve které jsou jako lídři prezentováni jen muži, už by dneska nevyšla. Ženy jsou v ní pouze v roli manželek či milenek. Aktualizovaná verze z roku 2004 (v češtině vyšla předloni) už vyznívá jinak a v inkriminované kapitole redaktor poznamenává, že existuje dost životopisných knih o ženách.

Napoleona Hilla tedy odkládám a přemýšlím, kdy jsem naposledy četla knihu věnovanou ženskému leadershipu. A jak by vlastně měla vypadat? Má být psána výhradně pro ženy jako cílovou skupinu? Uvádět životní příběhy žen ve vedoucích pozicích? Má řešit důležitost ženských kvalit v leadershipu? Adresovat otázky, které si kladou specificky ženy ve vedení?

Nakonec jsem došla k následujícímu výběru knih, dostupných i v českém překladu:

Sheryl SandbergOpřete se do toho

Klasika z roku 2012 řeší užitečné otázky, které mají pomoci ženám v jejich kariérovém sebevědomí. To je ono. Leadershipová literatura je pro mne ta, která mne inspiruje a podněcuje dělat něco jinak. Změnit své vnitřní nastavení. Nikoliv kvůli modle úspěchu, ale kvůli modle spokojeného života. Některá žena je spokojená v pozici ředitelky velké světové korporace, ředitelky hospice či ženy školící v call centru lidi, jak nevyhořet a odolávat námitkám nespokojených zákazníků.

Angela Duckworth Houževnatost

Název nemohl být výmluvnější. Pro dosažení svého snu je důležité být vytrvalý, pracovitý, opravdu houževnatý. Talent nehraje takovou roli. Houževnatost dovede i outsidery tam, kam dojít touží. Houževnatost ale není moje slovo, proto jsem u ní bojovala sama se sebou. U šesté kapitoly se mi ulevilo. „Požitkáři nejsou houževnatí,“ slyším ze sluchátek, kam si pouštím audioverzi. Proto se já, požitkářka, s knihou nemohu ztotožnit. Ale pomohla mi pochopit mé obdivované známé, jejich obrovské odhodlání a zacílení, nesmírnou pracovitost a vytrvání na cestě, kterou si vytyčily. Požitkářka ve mně přidává malou čtenářskou výhradu: hlídejte se, prosím, aby vaše houževnatost nešla až za hranici vyčerpání.

Kim Scott – Radikální otevřenost

Reklama

Kdo sleduje Sheryl Sandberg či jiné knihy, články nebo podcasty o Silicon Valley, bude některé z protagonistů Radikální otevřenosti znát. Kniha je plná čtivých rozhovorů ze života a napovídá, jak by měly ideálně vypadat podnětné rozhovory se zaměstnanci a jak je absolvovat lépe. Žádné poučky, žádná teorie, ale na praktických příkladech ukázány důsledky akcí – a teprve pak závěry a doporučení.

Carol Dweck – Nastavení mysli

Někdo by ji do leadershipové literatury nezařadil, já ano. Naučila jsem se chválit za snahu, nikoliv za výsledek. Zároveň ale potřebuji, aby snaha nebyla nekonečná a aby se výsledek dostavoval. Díky novému nastavení své mysli už se však netrápím, když úspěch nepřijde hned.

Michelle Obama – Můj příběh 

Inspirující příklad chytré pracovité ženy podporující svého manžela? Ženy, která kromě role první dámy zvládá být skvělou manželkou i matkou svých dcer? Pro mne je Michelle především obrovským vzorem, jak výstižně, srozumitelně a přesvědčivě hovořit na veřejnosti. Zapojuje emoce, příběhy a příklady. Je uvěřitelná, autentická a hodná následování.

Jill MorgenthalerNebojte se převzít velení

Silná plukovnice vás na příkladech z vedení lidí v armádě naučí, jak zvládat nejenom obtížné komunikační situace, ale i sebe sama. Z nejvypjatějších rozhodnutí své armádní kariéry těží neocenitelné rady.

Agatha Christie – Vlastní životopis

Perlička na závěr. V mládí bych jako inspirativní leadershipovou knihu uvedla životopis legendární autorky detektivek. Odvypráví v něm, jak budovala svou spisovatelskou kariéru, svůj dům v Greenway i jak doprovázela manžela archeologa po vykopávkách. Mně tehdy dodávala odvahu snít a dělat něco nového.