Nový žebříček nejbohatších lidí planety je na světě. Pojďme se podívat na to, co dolaroví miliardáři pravidelně dělají a co vy byste mohli dělat stejně jako oni. Ukazuje se totiž, že některé aktivity se až nápadně opakují.

Jsou skromní

Pokud se podíváme na život lidí z žebříčku zblízka, jen málokteří self-made miliardáři žijí opulentním nebo rozhazovačným způsobem života. Jsou samozřejmě i výjimky, ale vezměte si třeba Marka Zuckerberga – ten i přesto, že jeho jmění dosahuje hodnoty 62 miliard dolarů, řídí Volkswagen Golf.

Jeff Bezos, aktuálně nejbohatší muž planety, se zase prý rád projíždí ve své Hondě Accord. Zda je jejich skromnost opravdová, nebo jestli je spíše jen součástí image, musí každý z nás posoudit sám.

Nepřestávají se učit

Finančník Warren Buffett prý přečte 500 až 1000 stránek denně. Bill Gates minimálně 50 knih za rok. Elon Musk je také vášnivý čtenář a Oprah Winfrey má svůj Book Club, ve kterém se čtenáři probírá své oblíbené knihy.

Vzorec je jasný: pokud chcete uspět, nesmíte usnout na vavřínech a musíte se neustále učit. Tak vyzkoušejte naši týdenní výzvu, během které se budete učit alespoň hodinu denně – a je jedno, zda to bude s knihou v ruce, nebo za doprovodu zajímavého podcastu.

Meditují

Meditace není výsadou žen. CEO Twitteru Jack Dorsey vstává v pět hodin ráno, aby meditoval. Basketbalista Michael Jordan bral meditaci jako součást každodenního tréninku. Finančník a filantrop Ray Dalio o meditaci zase tvrdí, že nakopává jeho kreativitu.

Cvičí

Majitel značky Virgin Richard Branson vstává každé ráno, aby si minimálně hodinu zacvičil. Podle jeho slov mu to díky sportu více pálí. Ze stejného důvodu nedá na cvičení dopustit sedmdesátiletý zakladatel Panda Expressu Andrew Cherng. Pokud si myslíte, že na cvičení nemáte čas, vyzkoušejte krátká cvičení, která vám zaberou maximálně 10 minut denně.

Jdou proti proudu

Pokud se snažíte jít cestou, kterou už před vámi někdo absolvoval, musíte pochopit, že pokud z ní občas neuhnete stranou, nemáte moc šancí zazářit. Vezměte si příklad ze Sary Blakely, zakladatelky společnosti Spanx, jež vyrábí populární tvarovací spodní prádlo. Ta rozjela svůj byznys ve chvíli, kdy na trhu nenašla nic, co by zakrylo nelichotivé linie pod večerními šaty.

Tak se zkuste zamyslet, jestli vám něco nechybí a zda byste s tím nemohli něco udělat – třeba narazíte na díru na trhu.

Nenechají se odradit

Arianna Huffington založila portál Huffington Post v roce 2005 poté, co neuspěla ve volbách na guvernérku Kalifornie. Při nich si uvědomila, jakou sílu má internet. Jeff Bezos opustil konzultační firmu, protože nápad na e-shop s knihami u jeho šéfa neuspěl. Chápete, kam tím míříme? Selhání jsou důležitou součástí cesty na vrchol.