Karanténu sice máme za sebou, občas nás ale mezi čtyřmi stěnami zadrží počasí – jako třeba dnes. A i když jsme na trávení času doma všichni dávno profíci, pořád stojí za to osvěžit si repertoár. Tady jsou tipy členů naší redakce. Zajímají vás podcasty, knihy nebo spíš lahodná whisky? Nebo všechno dohromady?

Pavel Kalouš, redaktor Forbesu

Počasí nepočasí, udělejte si výlet do Českého Krumlova. Je to ideální příležitost – Číňané letos nedorazí vůbec, Češi až o prázdninách, takže jindy přeplněné romantické uličky budete mít jen pro sebe. Já v sobotu přespím v hotelu Monastery Garden, na kafe si zajdu do espresso baru Masná 130 a oběd si dám… No, tohle se teprve uvidí. Gastronomie v Českém Krumlově byl doteď trochu turistický Disneyland, tak uvidíme, čím se na místě nechám okouzlit.

Michaela Černá, redaktorka Forbesu

Pokud se vám nechce vyrazit ven do ulic českých měst, zabalte se do deky a vydejte se do nich skrz obrazovku. Na Amazon Prime je ke zhlédnutí první řada fantasy hororu Carnival Row, který se natáčel v Čechách. Zahrála si v něm Praha, české zámky, Liberec, Adršpach či Prachovské skály. A kromě nich také Orlando Bloom a Cara Delevingne v hlavních rolích. Seriál je temný, mrazivý a pochmurný, občas ale i magický a občas dost žhavý. A navíc se teď v Česku natáčí druhá sezona, takže až náhodou potkáte Orlanda Blooma, budete vědět, o čem s ním dát řeč.

Zuzana Krajíčková, redaktorka Forbesu

Vydání Forbesu Popstar

Tuhle novou limitku ze Skotska byste měli zkusit počasí nepočasí. Novinka od Ardbegu dostala jméno Blaaack. Název záměrně připomíná ovčí bečení, a to hned ze dvou důvodů. V první řadě jde o odkaz na sudy, v nichž limitka dozrávala. Volba padla na sudy po víně odrůdy Pinot noir pocházející z Nového Zélandu. Ten je podobně jako Skotsko známý chovem ovcí, jejichž množství na obou místech převyšuje počet obyvatel v poměru 7 : 1. A jak takhle černá ovce chutná? V single malt whisky ucítíte letní ovoce, od jahod a meruněk přes hrušky až po třešně, ale také čokoládu, kávu a mandle a samozřejmě i nezbytné kouřové aroma.

Michael Mareš, šéfredaktor Forbesu NEXT

Na HBO nebo Netflixu je teď tolik skvělých dokumentů! Tiger King, Last Dance, The Inventor, Becoming Warren Buffett… you name it. Ale pokud si chcete dát něco, co devět z deseti vašich kamarádů nevidělo, zkuste rumunský dokument Colectiv. V roce 2015 si požár ve stejnojmenném bukurešťském klubu vyžádal 27 mrtvých a 180 zraněných. Jenže tím tragédie neskončila – záhy v nemocnicích začaly za podivných okolností umírat další popálené oběti, jejichž zranění by se sotva dala označit za život ohrožující. Tým investigativních novinářů se pustí po stopě, která je přivede k odhalení obrovských podvodů v tamním zdravotnickém systému. Colectiv je strhující sonda do zkorumpovaného prostředí, které míří do nejvyšších politických kruhů.

Jiří Špičák, editor Forbes.cz

Ne že by se tenhle podcast nedal poslouchat i za pěkného počasí, chladnější víkend se ale k němu přece jenom hodí víc. Série V chapadlech murmuru, kterou připravil literární kritik Jan Bělíček pro Institut úzkosti, se snaží v šesti dílech nahlédnout současný svět pohledem světové literatury. Jak píše Michel Houellebecq o depresi, co nám říká stoupající hvězda irské literatury Sally Rooney o třídním původu a kdo nejlépe popisuje afroamerickou zkušenost v současné Americe? Podcast se skvělým sound designem Ondřeje Bělíčka (Dizzcock) vás donutí nejenom přemýšlet o světě, ale dá vám novou motivaci k vlastní četbě. A pokud se chcete procvičit, můžete si ho pustit i v anglické verzi. Unikátní podcast najdete na webu Institutu úzkosti a samozřejmě i ve všech běžných podcastových aplikacích.

Irena Cápová, redaktorka Forbesu

Čtěte! A ne doma! Pokud máte rádi knihy a čtení jste si doma užili už dost, běžte o víkendu do některé z literárních kaváren. Má to mnoho benefitů – vyberete si novou knihu, podpoříte zatím stále spíš skomírající knižní trh a dáte si i příjemnou snídani nebo dopolední dezert. Já doporučuji Literární kavárnu Academia, která je od tohoto týdne znovu otevřena. Je zatím dost prázdná a to je škoda. Kafe, zákusek, dortík, limonáda… a pár nových knížek z nabídky zdejšího knihkupectví? Máme i několik tipů. Pozornosti příznivců historie doporučujeme novou  impozantní a objevnou monografii o Emilu Háchovi, milovníkům beletrie (a svobody) zase třeba Svědectví od Margaret Atwood, navazující na Příběh služebnice. Perfektní neděle!

Pokud přece jen budete chtít jít ven, zajděte do Národní galerie. Rozhodně doporučuji monumentální expozici Středověké umění v Čechách a Střední Evropa 1200–1550. Dlouhodobá expozice umístěná v patře komplexu kláštera sv. Anežky České prezentuje příběh tří staletí na více než 200 exponátech z oboru malířství, sochařství a uměleckého řemesla.  Mezi špičkové exponáty a poklady národního kulturního dědictví patří díla umělců z období vlády Lucemburků – Mistra vyšebrodského oltáře, Mistra Theodorika, Mistra třeboňského oltáře, a umělecké práce spjaté s  rozmachem českých zemí v době vlády Vladislava a Ludvíka Jagellonských. Stálá expozice možná nemá takovou medializaci, jakou by si zasloužila, ale milujete-li umění a historii, nenechte si ujít. Ztratit se tu dá na celý den.

Bibiana Beňová, redaktorka Forbesu

Vyjeďte si do 8smičky do Humpolce. Na půli cesty mezi Brnem a Prahou najdete továrnu na sukno přestavěnou na kulturní centrum. A v ní mix skvělé architektury (Luděk Rýzner), fajn kavárny vybavené knihami a časopisy a umění. Ti, kdo už tam byli, vědí, že přestože 8smička připraví ročně jen tři výstavy, vždy stojí za to. Aktuálně vystavují české sklo v instalačně dost nekonvenčním průřezu od Bruselu po zavařovačky.

Jaroslav Mašek, redaktor Forbesu

Patriarcha z Koh-i-nooru Vlastislav Bříza kompletně zrekonstruoval a
po více než roce opět otevřel Sporthotel Olympia na Zadově. Slavný
šumavský hotel v centru lyžařského střediska Zadov-Churáňov téměř na
vrcholu Churáňovského hřebene ve výšce 1080 metrů získal čtyři hvězdy,
má nové wellness a kongresové služby. Hotel byl postaven v roce 1983
díky konání světového poháru v běhu na lyžích.