Zakazujete dětem telefon a tablet preventivně? Ne vše, co na něm dělají, musí být nutně nebezpečné, zbytečné a čas požírající.

Jak ale rozlišit, co je pro vaše děti dobré a co by si naopak měly odepřít? Podívejte se na „pyramidu mediální konzumace“, kterou sestavil technologický magazín Wired.

Co můžou děti používat neomezeně

– Videochat, díky kterému můžou být v kontaktu s příbuznými (doporučuje se od 18 měsíců).

– Hudbu, podcasty, audioknihy. Napomáhají vývoji jazyka a vzbuzují v dětech zvídavost.

– Platformy sdružující děti s podobnými zájmy, například čtenářské spolky, kde děti diskutují o obsahu knížek.

– Aplikace, které mohou děti rozvíjetPodívejte se na výběr zakladatelky webu Hrajeme si chytře Michaely Slussareff. Budete se možná divit, ale nejlepší může být pro děti aplikace fotoaparát.

Co by měly používat jen občas

– YouTube. Nastavte na aplikaci časový limit, po jehož vypršení se automaticky vypne. Vypněte automatické přehrávání videí, aby se děti dostaly jen k těm videím, která přímo vyhledávají, a nechte děti dívat se přes váš Google účet, ať máte přehled o tom, na co se dívají.

– Sociální sítě.Jsou sice díky nim v kontaktu s přáteli, jejich nadměrná konzumace ale může vést k depresím a úzkostem. Promluvte si tedy s nimi o časových limitech a stáhněte jim do telefonu aplikaci Moment, která jim bude měřit, kde tráví čas.

– StřílečkyDebaty o tom, zda mají přímý vliv na agresivitu, nejsou sice ukončené, zakazovat byste je ale také neměli. Chlapci, kteří měli střílečky zakázané, pociťovali vyšší míru sociální izolace.

– Interaktivní e-knihy. Příliš zvukových efektů a jiných doplňků sice snižuje porozumění, na druhou stranu u písmenek udrží i ty děti, které by normální knihu už dávno odložily.

Co by měly používat jen výjimečně (a nejlépe nikdy)

– Telefon před spaním. Vyzařuje modré světlo, které snižuje přirozenou produkci melatoninu v těle. Ten odpovídá za kvalitu spánku.

– Telefon při společném jídle. Jeho používání je spojeno s přejídáním a opožděným sociálním a jazykovým vývojem. A myslete na to, že jakmile nepůjdete dobrým příkladem vy, jen těžko k tomu dotlačíte své ratolesti.

Co dětem na telefonu zakazujete? A k čemu mají neomezený přístup? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.