Největším problémem je pro šéfy a šéfky českých firem stav trhu práce. Nedostatek pracovníků a vyčerpanost trhu práce za největší omezení rozvoje společnosti považuje 60 procent z nich. Zhruba dvě pětiny šéfů a šéfek českých firem pak považuje za problém rostoucí ceny surovin a materiálu a problémy v dodavatelských řetězcích.
Vyplývá to z průzkumu poradenské PwC CEO Survey mezi 125 generálními řediteli a ředitelkami, který zveřejnila poradenská PwC.
Z průběžných výsledků průzkumu, u kterého sběr dat skončí 19. prosince, dále vyplývá, že zhruba třetina generálních ředitelů vnímá letošek jako těžší rok než loňský rok, třetina jako lepší, třetina vidí oba roky podobně.
„V tuto chvíli nezbývá než konstatovat, že z hlediska generálních ředitelů se žádný návrat do normálu neudál. Spíše naopak. Některé firmy sice z ´postpandemického´ boomu dokázaly profitovat, jiné však kvůli chybějícím materiálům nemohly fungovat téměř vůbec. Mnozí paradoxně zažili během pár posledních měsíců obě tyto situace,“ uvedl řídící partner PwC Česká republika Jiří Moser.
Samotnou pandemii a její přímé důsledky považuje podle průzkumu za největší problém 36 procent generálních ředitelů. Novým negativním vlivem z posledních měsíců jsou ceny energií, které trápí pětinu respondentů.
Naopak firmy si nestěžují na nedostatek zákazníků nebo klientů. Pokles poptávky hlásí pouze osm procent generálních ředitelů. Ti zároveň nemají ani problém s financováním. Zhoršený přístup k úvěrům nebo vyšší úrokové sazby označuje za problém šest procent ředitelů.
„Ukazuje se, že české firmy v pandemii obstály, jsou zdravé a konkurenceschopné. Trápí je především vnější, těžko předvídatelné vlivy, u kterých navíc došlo ke kumulaci ve velmi krátké době,“ uvedl Moser.