Fanoušci designu by měli zamířit na východní Moravu. Ve středu začne ve Zlíně už devátý ročník Zlin Design Week, na kterém čekají výstavy, venkovní instalace, workshopy, design market i party a kulturní program prostoupený celým městem.

Zlínský Design Week podporující mladé talenty ukáže taky know-how i neotřelé perspektivy v oblasti designu, ale i v dalších odvětvích třeba na konferenci v prostorách Impact Hubu ve Zlíně. Podtitul „Design a marketing pro všechny“ dává znát, že panelové diskuse, workshopy i přednášky se vydají do oblasti produktů, služeb a marketingu. 

Na konferenci se také objeví jako řečník průmyslový designér a jediný norský kandidát na astronauta Nima Shahinian, který bude hovořit o univerzálním designu, který je prý zásadní pro delší cesty do kosmu, a o tom, jaký mají technologie vyvíjené pro vesmírné prostředí vliv i na ty využívané v běžném životě. 

A právě tématu univerzálního designu se ve Zlíně bude věnovat úzce propojený projekt Design pro všechny, který slouží pro vzdělávání odborníků z řad designérů nebo marketérů i široké veřejnosti, případně jako rozcestník pro úředníky veřejné správy, pokud hledají cesty, jak začít.

Zlin Design Week dlouhodobě podporuje také nové talenty, kteří chtějí objevovat a rozvíjet nové a neotřelé cesty, po nichž se může design ubírat. Pozornost k tomuto inspirativnímu narušení statusu quo tak přitahuje mezinárodní soutěž „Best in Design“ určená pro tvůrce do třiceti let spojená s výstavou.

Ta pak poskytne prostor také pro propojování oděvu, vizuální komunikace a průmyslových řešení, produktů i služeb. Tvorbu finalistů a vítězů napříč uplynulými ročníky soutěže Best in Design představí módní přehlídka zasazená do nezvyklého a krásného prostoru Památníku Tomáše Bati ve Zlíně. 

Přehlídce bude předcházet program diskusí a workshopů, souvisejících s festivalovým tématem univerzálního designu a inkluzivní módy. 

Festivalový týden v baťovském městě ozvláštní taky speciální instalace ve veřejném prostoru po celém Zlíně, připravené ve spolupráci s partnery festivalu a designéry. Budete si tak moci rozšířit své obzory při diskusích v rámci podcastové platformy „Design Kantýna“ či při komentovaných prohlídkách. 

Mašín
Předplatné Forbesu Mašín

Současně pak budou ve Zlíně a okolí probíhat další výstavy jako například Inspirace: Le Corbusier na Zlínském zámku. Ta představí myšlenky velikána architektury dvacátého století a jeho několik konceptů, které pro firmu Baťa navrhl, stejně jako práci českých a zahraničních designérů, kteří se inspirují právě v modernismu a brutalismu minulého století. 

Nebude chybět ani doprovodný kulturní program s výběrem hudebních žánrů, tanečních performancí i projekcí. Rozmanité workshopy pak dají příznivcům designu prostor zapojit vlastní kreativitu, zatímco na jednodenním design marketu si můžete v pop-up shopu pořídit něco z nabídky kurátorsky vybraných českých a slovenských značek. 

Příležitostí k oslavě designu pak bude taky party na úvod i závěr Zlin Design Weeku, který potrvá od 3. do 10. května.