Někdo si oslavu bez alkoholu neumí představit, někdo si ji naopak nedokáže představit s ním. Naštěstí pro ty, kdo si chtějí připít a zároveň se neopít, už vzniká dost zajímavých nealko drinků. Na pohled jsou často nerozeznatelné od alkoholických nápojů, a tak se abstinující nemusí cítit vyřazeni z kolektivu proto, že usrkávají colu, zatímco ostatní bujaře slaví.

Rozmachu drinků bez alkoholu se nelze podivovat: pít nealko je v posledních letech zejména na Západě stále populárnější. V západní Evropě za posledních pět let vzrostly prodeje piv s žádným nebo malým množstvím alkoholu o 18 procent a do konce roku 2022 by měly vyšplhat ještě o dalších 12 procent.

A nejde pochopitelně jen o piva – prosazují se i nealko giny, vodky a další barové stálice. Podívejte se na výběr těch, které můžete sehnat i v Česku.

Samurai Shot

Samurai Shot chutná podobně jako čaj, což není náhoda. Vyrábí se z čajového extraktu a stojí za ním Jaromír Horák, zakladatel festivalu Čajomír.

Samurai Shot slouží nejen jako alternativa klasických panáků, ale i kávy, jelikož působí dobře na soustředění. Kromě panáků se prodává i lahev zvaná Geisha, připomínající šampaňské, která se rovněž ideálně hodí na nealko přípitky.

Samurai Shot koupíte na e-shopu, v prodejně a nově i baru v pražských Holešovicích nebo také v sítích obchodů Oxalis či Makro.

Vassa

Z českých produktů můžete vyzkoušet ještě novinku nesoucí název Vassa, která vzniká podle staročeského receptu ručním destilováním.

Destilát Vassa Zero Spirit má několik variant, Vassa Zero Vodka, Vassa Zero Rum a Vassa Zero Gin: všechny slouží jako ideální základ pro přípravu koktejlů nebo long drinků.

Vyrábějí se z přírodních látek bez použití dochucovadel, chuť dodávají u vodky exotické byliny a koření ze Středního východu a u ginu zase koriandr, citrusová kůra a jalovec. Objednat si je můžete třeba přes e-shop.

Borrago

Když ve známém holešovickém baru Cobra ucítíte, že už bylo alkoholu příliš, sáhněte po Borragu.

Prémiový nealkoholický nápoj je aromaticky silný a obsahuje byliny a koření, které chuťově připomínají gin. Najdete ho třeba i v pražském bistru Špejle.

Versin

Kdo si zamiloval chuť vermutu, nemusí ho oželet ani v časech, kdy nepije. Na výrobu Versinu se používá hřebíček, skořice, zázvor či citrus a s nasládlým drinkem se budete cítit jako v uličkách Barcelony.

Lyre’s

V Austrálii jsou nealko drinky hitem, a tak není divu, že tamní značka Lyre’s patří k největším výrobcům. Nabízí alternativy bourbonu, ginu či rumu. K sehnání například na nealkomarketu.

Stryyk

Nealko drinky letí také v Británii, odkud pochází značka Stryyk. Not Gin se vyrábí z jalovce, bazalky a rozmarýnu, Not Rum z vanilky, rozinek a dubového dřeva a na Not Vodku se používá okurka, jablko a koriandr. V Česku se dá koupit přes distribuční společnost W/O.

Beneventi 

Německá značka nabízí drink Red Bitter, který je perfektní alternativou k italskému likéru. Chutná hořkosladce a je skvělým základem pro koktejly. Pořídíte ho třeba v Makru.

Carl Jung

Anebo vsaďte na osvědčenou klasiku v oboru nealko vín. Značka Carl Jung je nabízí už od roku 1908 a v Česku ji seženete například přes Winehouse. Poznáte rozdíl oproti klasickému vínu?