V česko-slovenské krajině se v posledních letech urodilo několik architektonických skvostů, které byste kvůli jejich minimalistickému pojetí mohli snadno minout. A byla by to velká škoda. Dokonale splynuly se svým okolím a nabízejí jen to nejnutnější – útulné společenské prostory, přírodní materiály a slabé datové připojení. Vítejte v rekreačních stavbách, za jejichž dveřmi ubíhá čas pomaleji. 


Chata u rybníka od Atelier 111

foto| BoysPlayNice

Tvůrci se při práci na minimalistické chatce na Vysočině nechali inspirovat rybářskými boudami. Na padesáti metrech čtverečních se ale rozprostírá vše, co víkendový chatař potřebuje k životu.

Ve čtyřech buňkách najdete kuchyň, obytný prostor s kamínky i ložnici, stejně tak sklad nebo parádní krytou verandu. A že tato chata nabízí kuchyň spíše pro panenky, zapomenete ve chvíli, kdy vám oči spočinou na poetický výhled s rybníkem. 


Chata Svatý Petr od Znamení čtyř

foto|Tomáš Souček

Velkorysostí naopak oplývá krkonošská stavba postavená na půdorysu původní horské boudy. Tvůrci se při její realizaci nechali vést původní místní architekturou. Proto má chalupa kamennou podezdívku a převýšenou střechu, jejíž sklon má praktický význam – dřevěný obklad je tak lépe chráněn před vrtochy počasí.

Bouda výborně souzní se svým okolím, zároveň každého, kdo se kolem ní po horské cestě vydá, nenechá na pochybách, že tu stojí něco výjimečného. Studio Znamení čtyř si navíc důvtipně vyhrálo s okny. Ta největší umístili do jídelny, kuchyně a obývacího prostoru, menší do ložnic a kosočtvercové okno usadili jako ozdobu do štítu. 


Chata Kajuta od Prodesi

foto| BoysPlayNice

Byla to jen malá chata po dědečkovi, když ale majitelé stavby nad Vranovskou přehradou oslovili specialisty na dřevostavby Prodesi, vznikl moderní domek s prosklenými plochami a dechberoucím výhledem na vodu.

foto| BoysPlayNice

Malý pozemek a lesní charakter pozemku sice představovaly jistá úskalí, ale nakonec tu stojí skromná stavba připomínající kajutu lodi. Vše tu má své místo – prostor pro život, spánek i vybavení. Kromě dvou ložnic a jídelny chata ukrývá technickou místnost či dokonce šatnu. Chatka je navíc obložená opalovanými prkny z modřínu, proto dokonale splyne s okolní zelení.


Chata AnuAzu od JRKVC

foto|Peter Jurkovič

Jedna z nejoriginálnějších rekreačních staveb vznikla ve slovenském ateliéru JRKVC pro mladý manželský pár. Ti si přáli víkendovou chatu pro sebe a své klienty. Z myšlenky sdílení nakonec vznikla v obci Vojka nad Dunajom jurtová chatka, která toho nabízí víc, než se na první pohled zdá. Srdcem stavby je společenská místnost s kulatým stolem, kde nechybějí kamínka ani výklenek s pohodlným spacím prostorem.

foto|Peter Jurkovič

Odsuňte posuvné dveře a otevře se vám skvěle vybavená kuchyň, na druhé straně se zase schovávají dvě patrová lůžka. Kruhová stavba ústí na prostornou terasu, z níž lze vykročit na divoký trávník s vlčími máky. 


Yellow hut od Archwerk

foto|Andrea Thiel Lhotáková

Najít klid s kusem nezkrocené přírody je možné i v hlavním městě. Maličká chata od studia Archwerk je toho důkazem. Stojí totiž v libeňské zahrádkářské kolonii.

Její majitelé, Michaela i Jiří Černičtí, jsou navíc výtvarníci a se studiem na projektu těsně spolupracovali. Sami architekti říkají, že dodali jen bednu – promysleli umístění, tvar chaty a její dispozice – a manželé se ujali oken, dveří a interiéru, který je osobitou expozicí porůznu nalezených pokladů.

Patchwork z recyklovaných oken, které tvoří fasádu chaty, také stavbě dodává trochu asijského dojmu. V přízemí si lze užít obytnou místnost a saunu, nahoře se nacházejí dětské kajuty i ochoz s výhledem do zahrady. 

Autorka je redaktorkou magazínu Esprit Lidových novin