Pokud už před covidem platilo, že Češi jsou národem chalupářů milujících outdoor, v uplynulých dvou letech utíkali do přírody i zapřisáhlí fanoušci městského životního stylu. Tomu odpovídají ceny chat, chalup, venkovských usedlostí, horských chaletů či venkovských zámečků: letí vzhůru dvojciferným tempem.

Podívali jsme se proto, co se na trhu nabízí k rekreaci právě teď v tom nejluxusnějším segmentu. Skoro výhradně jde o nemovitosti, které můžete využít i pro byznys. Byť o některé z nich se nejspíš nebudete chtít s nikým dělit. 

Zámek Světlá nad Sázavou

Cena: 110 milionů korun
Užitná plocha: 5500 m²
Pozemek: 13 106 m²
Prodává: Luxent, Faraon Reality, Sotheby’s

Do žebříku nejdražších nemovitostí Česka se sice nevešel, zato mezi rekreačními objekty kraluje. Zámek s přilehlým anglickým parkem s kaskádou rybníků a můstků koupil před devíti lety ukrajinský pár Helena a Viktor Degerme za sedmnáct milionů korun.

Uvadající památku pak uvedli do noblesního stavu a ve spolupráci s pražským UMPRUM na zámku otevřeli dvě stálé prohlídkové expozice. Jsou tu taky apartmány pro hosty i prostory vhodné pro komerční pronájmy.

Tvrz Orlice u Letohradu

Cena: 85 milionů korun
Pozemek: 20 000 m² + 8600 m²
rybník
Prodává: Chateau.cz

Máte rádi příběhy o rytířích? Pak by vás mohla zaujmout středověká tvrz v podhůří Orlických hor. Přestože původní osídlení sahá do 13. století, dnes na břehu rybníka najdete eklektický zámeček, který vás provede dějinami: zachovaly se tu prvky gotiky, renesance, baroka i klasicismu.

Forbes Digital Premium