Dlouho zvažovaný krok se stal skutečností. Skupina CTP Nizozemce Remona Vose se rozhodla vstoupit na burzu cenných papírů v Amsterodamu.

Největší developer průmyslových nemovitostí ve střední a východní Evropě očekává, že by mu veřejná nabídka akcií mohla vynést zhruba 900 milionů eur (23,55 miliardy korun) pro další expanzi.

Navzdory koronavirové pandemii se CTP, působící momentálně v sedmi zemích, podařilo rozšířit aktivity a nepřerušit dosavadní patnáctiprocentní ziskový růst. Firmě mimo jiné napomohl obrovský rozmach e-commerce, který z logistických služeb a prostorů udělal ještě žádanější zboží než kdy dříve.

Generální ředitel a jediný akcionář Remon Vos proto již chystá expanzi na první západní trh, do Rakouska, kterou by chtěl financovat právě i z peněz získaných prostřednictvím IPO. Nabídka, jež by měla být zpřístupněna primárně institucionálním investorům, se týká 15 procent akcií společnosti.

„Věřím, že kombinace našich dlouhodobě skvělých hospodářských výsledků, znalosti regionu a perspektivy dalšího růstu činí z CTP atraktivní investiční příležitost,“ komentuje muž, který firmu zakládal v roce 1998 v Humpolci.

Vstup na nejstarší a největší unijní burzu vnímá jako další strategický posun své společnosti. CTP už v uplynulých měsících vydala tři emise zelených dluhopisů v celkovém objemu 1,55 miliardy eur.

V letošním roce by portfolio skupiny, jejíž příjem z pronájmu loni činil 344 milionů eur, mělo přesáhnout sedm milionů metrů čtverečních pronajímatelných ploch.

Do dvou let by pak mělo dosáhnout dokonce 10 milionů metrů čtverečních.