Mexický miliardář a podle amerického Forbesu aktuálně 14. nejbohatší člověk světa Carlos Slim Helú získal více než tříprocentní podíl v britské telekomunikační společnosti BT Group. Podíl má aktuálně hodnotu přesahující 440 milionů liber. Vyplývá to z dokumentů London Stock Exchange zveřejněných 12. června.

Zpráva, která by v tuzemském kontextu nebyla za normálních okolností nikterak pozoruhodná, má každopádně jednu relevantní konotaci – mezi akcionáři jsou totiž i Češi, a to skupina Pale Fire Capital, v níž investice na veřejných trzích vede Jan Barta.

Jeden z nejbohatších lidí světa je tak doslova na jedné lodi s českými investory, což se při velikosti těchto pozic vskutku nevidí často. Pale Fire Capital drží v BT Group více než dvě procenta, což je aktuálně pozice o hodnotě bezmála devět miliard korun.

„Určitě je vstup Carlose Slima Helú pozitivní zpráva. Jednak tím, že tam vidí hodnotu, taky to může znamenat, že bude dál přikupovat,“ řekl Barta Forbesu. Sám se svou další aktivitu rozhodl nekomentovat.

Investici do britského telekomunikačního obra nicméně Barta vysvětlil na půdě Vysoké školy ekonomické u příležitosti jeho tradiční přednášky v rámci Klubu investorů. Před několika měsíci ho prý zaujala nízká cena v porovnání s tím, jak se obchoduje konkurence, ale i v kontextu book value, tedy účetní hodnoty firmy.

Jedním z důvodů podhodnocení, které Barta na přednášce zmínil, je i situace na britském trhu obecně, kdy se na cenách stále podepisují dopady brexitu a momentálně i stagflace. Zároveň zmínil i celou řadu rizik od díry v penzijním schématu až po zadluženého Patricka Drahiho, který vlastní v BT Group necelých 25 procent.

Jan Barta / Foto Michael Tomeš

Akcie BT Group však od Bartovy přednášky na VŠE jen stoupají. Nejdramatičtější nárůst přišel v polovině května poté, co nová CEO Allison Kirkby oznámila plán na osekání miliard liber v nákladech. Neodpustila si tehdy ani poznámku, že velmi ráda skřípne shortaře BT Group, mezi které patří například i BlackRock.

Druhý signifikantní pohyb směrem vzhůru přišel právě po zprávě o vstupu mexického tycoona, kterému jsou komunikace nanejvýš blízké. Helú s rodinou ovládá mimo jiné největší latinskoamerickou telekomunikační firmu America Móvil.

Jak se bude titul dál vyvíjet, je samozřejmě neodhadnutelné. Už nyní lze však říci, že český investor Barta hledí na miliardový nerealizovaný zisk, neb svou pozici budoval během března a dubna. A od té doby BT Group připisuje přes 30 procent.