skip to main content
Jak být lepší

Čtyři otázky, které si musíte položit před velkým rozhodnutím

1 minuta čtení

Ať už se rozhodujete, zda odejít z práce, přestěhovat se, investovat do kryptoměn nebo se znovu zapsat do školy, promyslete si napřed následující.

Jak moc rozhodnutí ovlivní můj život? 

Reklama

Ne všechna rozhodnutí budou mít na chod vašeho běžného života stejné dopady. Zamyslete se nad tím, co všechno by se tímto rozhodnutím změnilo. Co byste museli ve svém životě dělat jinak? Co byste museli obětovat a co by vám naopak přineslo? Sepište si, jaké klady a zápory s sebou každá alternativa nese. Následně je porovnejte.

Kolik času mám na to, rozhodnutí udělat?

Ujasněte si, do kdy vlastně musíte věci rozseknout, a na základě toho si pak stanovte rozhodovací deadline. Nehledě na to, jak se nakonec rozhodnete, se nebojte za daný krok odměnit. Běžte slavit, kupte si něco hezkého nebo si udělejte radost jinak. Vidina něčeho příjemného vás donutí rozhodnutí udělat co nejdříve a neodkládat jej, připomíná koučka Elizabeth Grace Saunders.

Reklama

Co bych poradil/a někomu v mé pozici?

Představte si, že někdo stojí před stejným rozhodnutím jako vy. Zkuste myslet na někoho, ke komu nemáte blízký vztah, a dokážete tak hodnotit možné klady a zápory s větším odstupem. Uznejte sami, že jsme většinou nejchytřejší, když nejde o nás samotné.

Jaký z toho mám vlastně pocit?

I když byste se měli rozhodovat zejména na základě racionálních ukazatelů, emoce nelze ignorovat. Chcete to udělat, nebo máte spíše pocit, že vás do toho tlačí někdo jiný?

Ujasněte si, jaké emoce ve vás každá z možných variant vyvolává. A jelikož je těžké emoce jednoduše popsat nebo vybrat v celé záležitosti tu převládající, zamyslete se nad tím, jak byste se cítili, kdybyste se rozhodli pro variantu A, a jaký byste měli pocit, kdybyste upřednostnili variantu B.

Reklama
Reklama