Streamovací služba chce zfilmovat příběh českého gangstera. Jak by vypadal příběh Radovana Krejčíře „po netflixovsku“?

Netflix má v plánu zfilmovat příběh Radovana Krejčíře: českého podnikatele odsouzeného za trestnou činnost a jednoho ze symbolů divokých devadesátek, jehož majetek se v době zatčení v Jihoafrické republice pohyboval v hodnotách kolem jedné miliardy korun.

Streamovací televize se tím chce nepochybně svézt na vlně úspěchů, které v současnosti slaví žánr vyprávění o skutečném zločinu – tzv. true crime, který katapultoval na čelní příčky sledovanosti filmy, dokumenty a seriály typu Podvodník z Tinderu, Manipulátoři nebo Příběh Jeffreyho Dahmera.

Jak by mohl tento příběh vypadat, pokud Netflix dotáhne jednání o zfilmování do konce? A jak by dopadl, kdyby se namísto dokumentárního seriálu rozhodl pro proměnu české kriminální story v celovečerní filmový blockbuster?

Po rozporuplně přijatém hitu Netflixu Grey Man, natáčeném s rekordním rozpočtem 200 milionů dolarů i v Česku, by se originální produkci Netflixu trhák hodil. Krejčířův příběh už inspiroval dvojici českých filmů s titulem Gangster Ka; co by s ním ale udělal Netflix?

Ten má přitom Česko v hledáčku nejen z hlediska lokací, ale i inspirací – koneckonců chystá adaptaci knihy Kosmonaut z Čech Jaroslava Kalfaře, kde ztělesní hlavní roli Adam Sandler.

Při adaptování Krejčířovy story by se ale v případě filmu museli scenáristé trefit do pravidel, bez nichž se dnes netflixovský příběh neobejde. Někde jim realita hraje do karet, jinde by potřebovala trochu přiohnout. Na jiných dílech Netflixu ilustrujeme v hypotetické synopsi několik z nich.

Starý příběh, nový věk

Jak je u moderního vyprávění zvykem, příběh začíná na konci: v jihoafrické věznici, v níž si Krejčíř odpykává trest 35 let vězení.

Sem k němu producent Netflixu údajně prostřednictvím jeho právničky propašoval smlouvu na zfilmování jeho story; trendem jsou silné nezávislé hrdinky, a tak by s ním ve snímku ve vazbě komunikovala fiktivní producentka streamovací stanice.

Vzor: Ženy bez bázně a hany v hlavních rolích aktuální kovbojky Godless či seriálu Dámský gambit.

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium