Cesty streamovacího gigantu Netflix se znovu propletly s Českem. Tentokrát ale nikoli kvůli lokaci pro natáčení, jako v případě snímku The Gray Man, ani kvůli adaptaci českého díla, jak tomu bylo s knihou Kosmonaut z Čech od Jaroslava Kalfaře.

Netflix, známý produkcí kvalitních dokumentů, by tentokrát rád připravil jeden o Radovanu Krejčířovi, podnikateli a bývalém bossovi podsvětí, který si právě odpykává pětatřicetiletý trest v jihoafrické věznici.

Krejčířova právní zástupkyně Nastasja Otrebski uvedla, že ji oslovil producent jménem Sian s tím, že se Netflix zajímá o možnost točit o Krejčířovi. A odsouzený Čech by prý se štábem spolupracoval rád.

Státní zástupce Steven Rubin dokonce podle webu Eyewitness News prohlásil, že producent navštívil Krejčíře ve věznici Kgosi Mampuru v Pretorii a předstíral, že za ním jde jako soukromá návštěva. A Otrebski podle něj přinesla Krejčířovi návrh smlouvy k podpisu, aniž by o tom informovala dozorce. Měla ho vmísit mezi další dokumenty týkající se Krejčířovy zdravotní péče.

Návštěva, která měla přinést dohodu, ale situaci zkomplikovala. Český podnikatel má kvůli tomuto podvodu návštěvy producenta nyní zakázané, stejně tak se detailněji sledují dokumenty, s nimiž přichází styku. Otrebski se nicméně hájí, že ostraha měla šanci všechny dokumenty projít a ona neměla povinnost specifikovat, že jde o návrh kontraktu s Netflixem.

Zatímco seriály a filmy Netflixu často schytávají kritiku, dokumenty naopak bývají ceněné (byť toto tvrzení pochopitelně neplatí ani v jedné kategorii stoprocentně). Už tři dokumenty získaly ve své kategorii Oscara.

Nejprve Icarus o dopingu v profesionální cyklistice, pak Americká fabrika o střetu kultur v čínském korporátu a na loňském vyhlašování uspěl divácký miláček Moje učitelka chobotnice o podmořském světě a přátelství člověka s chobotnicí.

Krejčířův osud navíc nepřitahuje filmaře poprvé. V Česku o něm vznikly dokonce dva filmy, Gangster Ka a Gangster Ka: Afričan, oba natočil Jan Pachl podle knih novináře Jaroslava Kmenty. Oba jsou také ke zhlédnutí na Netflixu.

Krejčíř je známý tím, že v roce 2005 utekl policii při prohlídce jeho vily v Černošicích. Do vězení ho poslal v roce 2016 soud v Johannesburgu za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos. Od té doby se Krejčíř pokouší dostat zpět do Česka.