skip to main content

Daleko od pandemie i silvestrovského veselí. Šest zimních zašíváren, kde budete sami

Děsí vás oslavy konce roku víc než omikron? Potřebujete kontemplovat, než začne další kvartál, který s sebou přinese dosud neznámé výzvy? Nebo si jen chcete odpočinout od své běžné rutiny? Doporučíme vám místa, kde pokud budete chtít, budete ponecháni jen své vlastní společnosti.


Glamping Luhačovice

Místem, kde je obloha v noci plná hvězd, je Glamping Luhačovice. Velmi vkusná malá chatička na kopci, v jejímž okolí potkáte maximálně pár srnek. Fungují tu celoročně a zasněžená zdejší krajina je snad ještě půvabnější než její letní vydání.

Navíc tu máte veškerý komfort – zatopíte si v kamnech, ale je tu třeba i podlahové vytápění. V pohodě se vysprchujete a záchod tu je speciální spalovací, který rovnou vše ekologicky spálí. Elektřina pochází ze solárních panelů. V okolí je spousta turistických stezek, romantická procházka Luhačovicemi je nezbytností.


Krásná Máří

Když chcete vyrazit do hor, ale ideálně bez lidí, raději se vyhněte těm nejznámějším místům. Navíc nejen v Krkonoších a na Šumavě je krásně. V Jizerských horách se vydejte na vyhlídkovou skálu Krásná Máří. Začněte ve vesničce Ferdinandov nedaleko Hejnic. Prvních pět kilometrů stoupáte do pozvolného kopce.

Na jeho vrchu se pak na chvíli napojíte na Jizerskou magistrálu (tady budete možná míjet běžkaře – vyhněte se jejich stopě), po níž dojdete až k místu, kde se otevírá dokonalý výhled na celé Frýdlantsko. Abyste nemuseli stejnou cestou dolů, pokračujte po hřebeni dál.

Nejlepší je vyrazit právě v zimě, kdy je tu sníh. Jinak totiž až k vyhlídce vede lesní silnička, která bývá plná cyklistů, a celé prostředí tak rázem ztratí pohádkové kouzlo. 


Včelíny Želiv

Včelíny jsou další oblíbený glamping, ale méně se ví, že součástí tohoto projektu je i Starý Včelín, což je malá chatička, kde majitel Lukáš Radil v dětství trávil prázdniny.

Je tedy jasné, že právě tenhle Včelín je opravdová srdcovka. Stojí na naprosté samotě, kousíček od Želiva na Vysočině, na kraji lesa, kousek od velké louky. V létě si tu užijete venkovní vanu, v zimě zase saunu s výhledem. Kdyby vás náhodou samota začala nudit, zajeďte si na kafe a výstavu do Osmičky – Humpolec je odtud asi deset kilometrů.

Reklama


Neprobádané Brdy

Chráněná krajinná oblast Brdy je stále trochu opomíjená. Byla totiž vyhlášená teprve v roce 2016 z původně uzavřené vojenské oblasti. Stánek ani hospodu tu nepotkáte, tak si raději svačinu a horký čaj sbalte z domova.

Jedna z nejnovějších místních stezek je dlouhá 13 kilometrů a vede kolem Padrťských rybníků, kde budete uprostřed ničeho potkávat pozůstatky lidské civilizace, protože tu kdysi bývalo několik obcí, které se v 50. letech srovnaly se zemí, právě proto, aby tu mohl vzniknout vojenský prostor. Pěkná je i stezka Klobouček, která vede z Obecnice na vrch Klobouček přes nádrž Octárna.


Pošumavská maringotka

Slavnější Šumavská maringotka dostala během dlouhých lockdownových dní mladší sestru. Pošumavská maringotka stojí na kraji lesa, v málo objevené části Šumavy, ve východním podhůří hory Boubín.

Řekli bychom, že je ještě romantičtější, určitě syrovější a na ještě opuštěnějším místě. Odvezete si odtud i úplně nové zážitky, a pokud toužíte doopravdy vypnout, tady se vám to rozhodně povede: sprcha je tu venkovní a není tu elektřina. Nicméně postel je úžasně pohodlná a prostorná a kávu nebo jednoduchou večeři si tu na plynovém vařiči také v pohodě připravíte.


Moravský kras

Moravský kras je mnohem víc než jen Macocha. Vydejte se například z Jedovnic kolem rybníků a Jedovnického potoka k Rudickému propadání, což je opravdový přírodní úkaz, jehož součástí je i vodopád do hlubin země.

Pokračujte pak dál do lomu Rudice, kde by se klidně mohl natáčet film odehrávající se na Marsu. Procházku můžete spojit také s návštěvou malebné vesničky Křtiny, která patří k mariánským poutním místům, protože se nad ní tyčí majestátní kostel Jména Panny Marie.

Ten je zároveň největší Santiniho stavbou na půdorysu řeckého kříže. Díky tomu vezme dech i těm, kdo do kostela nechodí ani na Vánoce.