skip to main content
Byznys

Další Čech ve West Hamu? Křetínský prý zvažuje koupi části anglického klubu

Reklama

Současný majitel fotbalové Sparty by se mohl sejít v jedné kabině s bývalými rivaly, hráči ze Slavie. Čtvrtý nejbohatší Čech Daniel Křetínský údajně zvažuje koupi minoritního podílu anglického klubu West Ham United, kde momentálně působí trojice reprezentantů Tomáš Souček, Vladimír Coufal a Alex Král.

Podle renomovaného amerického deníku The Athletic, který s informací ve čtvrtek přišel, plánuje Křetínský koupit sedmadvacetiprocentní podíl. Později by jej přitom měl ještě navýšit. O kolik, však zůstává otázkou.

Pravidla evropské fotbalové asociace UEFA totiž zakazují v evropských pohárech účast více týmů s jedním většinovým majitelem.

Vlastník fotbalové Sparty, kde od jara 2019 kontroluje majoritu, by tak v případě nadpolovičního ovládnutí celku z prestižní Premier League mohl být teoreticky postavený před rozhodnutí, který tým na mezinárodní scéně upřednostnit.

Reklama

Zpráva, která se na první pohled může jevit jako senzační, nicméně pro fotbalové nadšence není tolik překvapivá. Už několik měsíců se spekuluje, že by majitel energetického kolosu EPH mohl koupit právě menšinový podíl v předním evropském klubu.

Letos v červnu tyto domněnky obdobným tvrzením přiživil i exšéf tuzemské fotbalové asociace a Křetínského bývalý spolupracovník ze Sparty Miroslav Pelta. Tehdy uvedl, že pokud se scénář naplní, „bude to bomba“.

Podle zdroje britské televize Sky by případná transakce mohla West Ham United, kde český fotbal v posledních dvou letech zanechává výraznou stopu, ohodnotit na 600 až 700 milionů liber, tedy zhruba 21,3 miliardy korun.

Reklama
Reklama