Padla na vás se začátkem července blbá nálada, protože po třech měsících karantény máte děti zase doma, a i když se tentokrát nemusíte starat o jejich výuku, opět musíte vymýšlet, jak je zabavit? A možná vás i trochu děsí představa rodinné dovolené, protože to, jak už to tak s dětmi bývá, moc dovolená nakonec nebude? 

Nejste sami. S podobnými pocity se potýká spousta rodičů, a my pro vás proto máme několik rad, jak to v sobě zlomit a léto si co nejvíc užít. 

Je to o postoji 

Jestli se na nadcházející dva měsíce opravdu netěšíte, měli byste sami sobě upřímně říct proč. Jste vyčerpaní z karantény? Vysává z vás energii představa toho, jak se vaše děti neustále hádají? Pokouší se o vás deprese kvůli tomu, že letos není vaše finanční situace taková, na jakou jste zvyklí? Něco jiného?

„Jakmile si tohle ujasníte, máte dvě možnosti, co s tím udělat,“ říká psycholog Jan Kulhánek z centra Psychoterapie Anděl, který se zabývá rodinným poradenstvím. „Buď se tomu poddat, nebo se pokusit přeladit a cíleně hledat věci, na které se budete těšit. Realitu, že jsou prázdniny tady, nezměníme. To, jaký k nim máme postoj, ale můžeme. Každý postoj vychází z emocí a jistě sami víte, že když někdo není naladěný, tak s ním ani sebelogičtější argumenty nehnou a pořád všechno vidí v černě. V první řadě si proto musíte na prázdninách najít něco pozitivního,“ vysvětluje.

Vezměte si proto tužku a papír a sepište pět věcí, které byste chtěli v létě zažít a které vám spraví náladu. Něco, co bude jen vaše a nebude vycházet z toho, že chcete udělat radost zbytku rodinu. „Může to být naprosto cokoli, důležité je, že vám tenhle seznam poslouží jako startér pro emoční přelaďování. Jakmile ho budete mít a začnete se těšit, můžete přejít k rozumovému rozhodování a plánování,“ nabádá Jan Kulhánek.

Plánujte všichni společně

Jestli ho potřebují i ostatní členové vaší rodiny, nechte je, ať si napíší vlastní seznam. Pokud se na rozdíl od vás na prázdniny těší, není potřeba. 

„Pak si všichni, doporučuji do toho alespoň na chvíli zapojit i předškolní děti, sedněte a proberte, co byste kdo o prázdninách chtěli zažít. A zkuste najít kompromis, aby se to alespoň trochu povedlo a každý byl alespoň trochu spokojený,“ pokračuje dál rodinný psycholog. „Ideál je mít o prázdninách čas jednak na společné zážitky a jednak na to, aby si každý mohl zažít něco, co běžně přes školní rok nezažívá,“ zdůrazňuje ještě.

Vydání Forbesu Zázrak

Držte vlastní tempo 

Je vaše rodina zvyklá trávit hodně času pohromadě? Nebo naopak máte každý spoustu vlastních aktivit, kterým se věnujete samostatně? I tohle je totiž při plánování společného léta důležité a měli byste to zohlednit.

„I když k prázdninám patří, že by rodina měla nějaký čas strávit spolu, ideální množství je u každé rodiny jiné a vychází z toho, jak žije. Je proto důležité probrat, na co jsme zvyklí, co nám vyhovuje, a z toho vyjít. Nutit se do něčeho, na co zvyklí nejsme, není správné a stane se to, co se dělo během karantény – za chvíli z toho začnou být všichni nesví,“ vysvětluje Jan Kulhánek. 

Jestli jsou tedy vaše děti zvyklé být doma samy a umějí si zorganizovat svůj čas, nemějte špatné svědomí a klidně je nechte pár dní doma i o prázdninách a jděte do práce. Pokud to ale neumějí, musíte jim najít program. „Jinak riskujete, že si během léta vypěstují závislost na hraní her, na to dva měsíce bohatě stačí,“ směje se Kulhánek. 

Buďte chvíli i sami dva 

Špatné svědomí byste podle něj neměli mít ani z toho, že když děti pošlete na tábor nebo k prarodičům, tak si s partnerem či partnerkou dáte malou dovolenou či alespoň víkend spolu.

„Naopak, vřele to doporučuju. O dlouhodobý vztah je potřeba pečovat a mít i jiné zážitky než jen ty rodičovské. Nevyčítejte si, že nemáte děti s sebou a nedopřejete jim to, co sobě. Je opravdu důležité, abyste to jako dvojice jednou začas pro sebe udělali, a léto je na to ideální čas.“

Čtěte 

Pravděpodobně jste ambiciózní a chcete, aby to někam v životě dotáhly i vaše děti. O prázdninách byste jim ale měli nechat volno a nestresovat nejen sebe, ale ani je.

„Letní prázdniny nejsou jen přestávka mezi jednou a druhou třídou, kdy by se nemělo zapomínat na školní dril. Je to čas určený k odpočinku a nevšedním zážitkům a to byste měli dětem dopřát,“ doplňuje ještě Jan Kulhánek. Jednu aktivitu, kterou bychom měli našim potomkům nenápadně podsunout, ale přece jen má – čtení. 

„Na to, že děti málo čtou, si stěžují učitelé i knihkupci a léto je skvělá příležitost, kdy je na čtení naladit, hlavně ty nejmenší. Nabídněte jim to třeba jako formu odpočinku během dne, nejen před spaním, čtěte jim nebo s nimi a hodně je oceňujte,“ apeluje. „Čtení je pro psychický vývoj strašně důležitá věc, podporuje vývoj intelektu i názorovou část inteligence, práci s jazykem, schopnost porozumět kauzalitě, trénuje soustředění i vyjadřování. A taky je to hezké,“ uzavírá Jan Kulhánek.

Kdo ví, třeba se společné čtení zalíbí i vám a časem se propracuje na váš seznam aktivit, na které se v létě těšíte.