Udržitelnost je ve světě vysoké hodinařiny trendem posledních let. A teď na něj naskočila hollywoodská hvězda – Leonardo DiCaprio. Investoval do mladé švýcarské značky ID Genève, která vyrábí modely dle principů cirkulární ekonomiky.

Leonardu DiCapriovi je těžké uniknout. Do kin čerstvě zamířila novinka Zabijáci rozkvetlého měsíce, kde hraje hlavní roli. O jeho mladičkých partnerkách se mluví takřka neustále a teď přibyla i zajímavá byznysová zpráva: hodinářská značka ID Genève obdržela dva miliony švýcarských franků a jedním z investorů byl i DiCaprio.

Osmačtyřicetiletý herec se o ekologii zajímá dlouhodobě. Kritici do něj sice rýpou, že klimatickou krizi sám podporuje, když často cestuje private jety a jezdívá na luxusních jachtách, pravdou nicméně je, že DiCaprio do boje za záchranu planety už vrazil desítky milionů dolarů a jeho hlas je slyšet.

A tak není divu, že jeho první investice v hodinářském světě putovala právě směrem ke společnosti, která chce vyrábět luxusní kousky bez kompromisů na kvalitě, zato s veskrze udržitelným přístupem.

„Ptám se lidí, co se jim vybaví, když se řekne švýcarské hodinky. Obvykle říkají: kvalita, luxus, elitářství. Zmiňují švýcarské hory, čokoládu, občas soukromé bankovnictví. Mým cílem je, aby za pět až deset let mluvili o posunu k udržitelnosti a o tom, co pro ni děláme jako celý průmysl,“ řekl spoluzakladatel značky, Nicolas Freudiger, pro web Hodinkee.

„Mou vizí je, abychom dostali luxusní průmysl do středu ekologické transformace,“ dodal.

Udržitelnost je v oboru v posledních letech trendy, věnují se jí značky jako Panerai, TAG Heuer, Oris či Montblanc. Vyrábějí se číselníky či řemínky z recyklovaných materiálů, Hublot spolu s Nespressem vyrobil model z recyklovaných kapslí.

DiCaprio už se ve společnosti ukázal s modelem Circular S Sun Dial právě od ID Genève vyrobeným ze stoprocentně recyklované oceli, která byla roztavena v solární peci. A teď se podílel na investici, která mladou značku podpořila více než padesáti miliony korun.