Alexandr Wang vyrůstal hned vedle Národní laboratoře v Los Alamos, kde Spojené státy americké během druhé světové vyvinuly svou první atomovou bombu. Jeho rodiče byli oba fyzikové a pracovali na projektech na výrobu zbraní pro armádu. A jablko nepadlo daleko od stromu.

Wangova šest let stará firma se sídlem v San Francisku jménem Scale AI, kterou založil, když mu bylo pouhých devatenáct let, už stihla získat tři vládní zakázky zaměřené na pomoc letectvu a armádě s využíváním umělé inteligence. Každou v hodnotě minimálně 350 milionů dolarů. Na pětadvacetiletého mladíka to není úplně špatné.

Technologie společnosti Scale se mimo jiné zaměřuje na analýzu satelitních snímků. Mnohem rychleji než lidští analytici umí třeba určit rozsah škod, které způsobují ruské bomby na Ukrajině.

Řekl jsem rodičům, že to bude jen taková letní záležitost. Do školy jsem se ale už nevrátil.

A zvěsti o jejích přednostech už se donesly i mimo armádu. V současnosti už tak technologii Scale používá více než tři sta společností včetně takových gigantů, jako jsou General Motors nebo Flexport. Pomáhá jim lovit zlato ze záplavy nezpracovaných informací – třeba z milionů přepravních dokumentů nebo záběrů ze samořízených aut.

„V každém odvětví se nachází obrovské množství nezpracovaných dat,“ říká Wang, který se v roce 2018 objevil na žebříčku Forbes Pod 30. „Naším cílem je pomoci firmám odhalit potenciál těchto dat a posílit jejich podnikání pomocí umělé inteligence.“

Loňské kolo financování v hodnotě 325 milionů dolarů stanovilo hodnotu společnosti Scale na 7,3 miliardy dolarů a příjmy společnosti se odhadují na 100 milionů dolarů. Wangův patnáctiprocentní podíl má podle odhadů hodnotu jedné miliardy dolarů, což z něj dělá nejmladšího miliardáře na světě. Jen pro zajímavost, druhým nejmladším je Pedro Franceschi, rovněž pětadvacetiletý brazilský spoluzakladatel společnosti Brex, která vydává kreditní karty.

Jako dítě Wang miloval matematiku a účastnil se národních matematických a programátorských soutěží. Do první se přihlásil v šesté třídě úplně sám, protože chtěl vyhrát vstupenku do Disney Worldu. Soutěž sice nevyhrál, ale do kouzelného království se nakonec přece jen podíval.

V sedmnácti letech už pracoval na plný úvazek jako programátor webu Quora, kde se seznámil s Lucy Guo, budoucí spoluzakladatelkou Scale. Mezitím nastoupil do prvního ročníku na Massachusettském technologickém institutu (MIT) na obor strojové učení.

Společnost Scale založili spolu s Guo v létě mezi prvním a druhým ročníkem. Finanční prostředky na to získali od amerického startupového akcelerátoru Y Combinator. „Rodičům jsem řekl, že to je jen projekt na léto,“ vzpomíná Wang. „Jak je vidět, trochu se to protáhlo. Do školy už jsem se nevrátil.“