Velikonoce budou jen v rámci okresu a policejní kontroly budou hlídat dodržování karantény. To jsou některá z opatření, které vláda schválila na svém dnešním jednání a která mají zabrzdit šíření nemoci Covid-19.

Pokud už se v nich poněkud ztrácíte, přinášíme přehled toho, co bude dál platit.

Omezení pohybu

Vypadá to, že zrušení omezení pohybu a otevření okresů se zatím nechystá. Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že omezení pohybu osob, včetně právě uzavřených okresů skončí nejdříve po Velikonocích.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka smysl uzavřených okresů demonstruje zlepšení situace například na Sokolovsku nebo Trutnovsku, kde k uzavření došlo dříve. Větší rozvolnění by pak mohlo přijít koncem dubna, jeho podmínkou je ale zlepšení situace a pokles hospitalizovaných.

Nouzový stav

Vláda má v plánu požádat Sněmovnu o další prodloužení nouzového stavu. Ten současný platí do konce tohoto týdne a vláda by jej chtěla prodloužit o dalších třicet dnů. Podle vlády je prodloužení nouzového stavu nutné, aby bylo možné zavést další zmiňovaná opatření, premiér Andrej Babiš má o jeho schválení během týdne jednat s opozicí.

Současný nouzový stav trvá už od loňského října.

Testování

Povinnost testovat zaměstnance nově získají i firmy s méně než deseti zaměstnanci a živnostníci, kteří se setkávají se třetími osobami. První test budou muset provést do 6. dubna. Firmy s více než deseti zaměstnanci už povinně testují nyní, nicméně podle ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka vláda zvažuje zvýšení frekvence testování na dvakrát týdně, nyní stačí testovat jednou za sedm dní.

Kontrola policie

Nově také dojde na přísnější kontroly toho, zda lidé opravdu dodržují nařízenou karanténu. Ve spolupráci s hygieniky je dostanou na starost policisté,  kteří budou postupovat podle seznamů od krajských hygienických stanic. Délka nařízené karantény zůstává čtrnáct dní.

Podle Hamáčka k tomuto kroku chtěla vláda přistoupit už loni na jaře, nicméně nastal problém s Úřadem pro ochranu osobních údajů, který se ale podle vicepremiéra podařilo vyřešit. Zároveň zdůraznil, že šíření nakažlivé nemoci je trestným činem.