Evropská unie se zbavila závislosti na zemním plynu z Ruska a ceny suroviny, byť jsou v historickém srovnání stále vysoké, v posledních měsících klesají. Letos se však tento trend může obrátit. Důvodem je znovuotevření Číny po covidových lockdownech, který by mohl výrazně zvednout tamní poptávku po LNG.

Alespoň před tím varuje ve svém nejnovějším reportu Mezinárodní agentura pro energii (IEA). LNG, neboli zkapalněný zemní plyn, sehrál v odstřižení od Ruska důležitou roli. Značnou část ruských dodávek do Evropy totiž nahradily tankery ze Spojených států.

Celkový objem dodávek LNG do Evropy loni vzrostl o 63 procent, uvádí IEA. Tento rok bude mít Unie na trhu se zkapalněným plynem jako zákazník významného konkurenta. Poptávka v Číně se totiž může podle IEA zvednout až o 35 procent a hrozí „návrat cen na neudržitelnou úroveň z loňského léta, což představuje problém zejména pro evropské kupce“. 

Agentura nicméně dodává, že aktuální předpovědi vývoje v Číně, jakožto největším světovým dovozcem plynu, provází značná míra nejistoty.

„Čína je v roce 2023 velkou neznámou. Pokud se celosvětová poptávka po LNG vrátí na předkrizovou úroveň, konkurence na globálních trzích zesílí a nevyhnutelně vyžene ceny opět nahoru,“ říká Keisuke Sadamori, ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost. V roce 2022 klesla spotřeba plynu v Číně o jedno procento, zejména kvůli odstávkám v tamním průmyslu.

Velikost globálního trhu s LNG se loni zdvojnásobila na 450 miliard dolarů. Navzdory prudkému nárůstu poptávky po této surovině, tažené Evropou, se nabídka zvedla „relativně skromně“ o 5,5 procenta, uvádí IEA.

Hodnoty jsou v miliardách metrů krychlových. Spotřeba za rok 2023 je odhad. Zdroj: IEA

Podepsal se na tom mimo jiné delší než očekáváný výpadek ve Freeportu ve Spojených státech, což je jeden z největších LNG terminálů na světě. Současně však loňské ceny plynu nebyly podle agentury natolik vysoké, aby nastartovaly významné investice do nových terminálů.

Evropská spotřeba plynu loni rekordně klesla a unijní zástupci nadále vyzývají firmy i jednotlivce, aby to se svými nároky na plyn nepřeháněli. Otázkou však je, zda i letos Evropanům v tomto ohledu pomůže teplé počasí, tak jako koncem loňského roku. 

„Rusko zahrálo energetickou kartu a nevyhrálo… Ale tvrzení, že Evropa už energetickou bitvu vyhrála, by bylo příliš silné,“ uvedl šéf IEA Fatih Birol v nedávném rozhovoru s listem Financial Times. „Evropa odvedla dobrou práci, ale přílišné sebevědomí ohledně příští zimy je riskantní. Je čas pokračovat a zvýšit úsilí pro rok 2023,“ dodal.