skip to main content
Koronavirus

Další, prosím. Tohle je pořadník očkování v Česku. Podívejte se, kdy přijdete na řadu a jak se registrovat

3 minuty čtení

Že je po vakcíně proti covidu-19 větší poptávka než po kokainu, a když nejde sehnat legálně, honí ji lidé jako podpultovku i na černém trhu, to už víte. Oficiální cestou se k ní ovšem nedostanete jinak než přes pořadník a státní centrální rezervační systém.

Včera ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo pravidla pro tři fáze očkování, které dělí Čechy do rizikových skupin a stanoví oficiální pořadí vakcinace. Zároveň ministerstvo představilo rezervační systém, skrze který se občané budou na termín očkování registrovat.

Přednost dostanou při očkování lékaři a sestry na covidových odděleních a nejstarší senioři, potom lidé chronicky nemocní, s vysokým tlakem, cukrovkou a obézní.

Reklama

Pokud jste mladí, zdraví a svojí prací jste se nijak nezasloužili o kritickou infrastrukturu státu, dočkáte se vakcíny nejdřív v létě. Tady je strategie ministerstva, která bude řídit očkování v Česku. Podívejte se, do které skupiny patříte:

Fáze I-A

Očkování nejrizikovějších skupin obyvatelstva, fáze, kterou chce ministerstvo finalizovat do března. Dohromady jde o více než 623 449 lidí, ministerstvo počítá s milionem dávek pro 545 625 osob. Tahle fáze má zabránit růstu nemocnosti a úmrtnosti u seniorů a ochránit zdravotníky na rizikových jednotkách. Kdo přijde na řadu?

 • lékaři, sestry a personál na covidových jednotkách
 • senioři v domovech důchodců a také jejich pečovatelé
 • institucionalizovaní klienti sociálních služeb
 • zaměstnanci ministerstva vnitra pracující v objektech se zřízenou karanténou
 • senioři nad 80 let, kteří se budou moci registrovat v online systému, případně přes speciální linku 1221 nebo u svého praktického lékaře

Fáze I-B

Očkování prioritních skupin obyvatel, které má ochránit chronicky nemocné a seniory nad 65 let, vakcíny budou k dispozici i pro osoby zajišťující kritickou infrastrukturu. Ministerstvo počítá s očkováním v průběhu února a března.

Reklama
 • zdravotníci a personál nemocnic
 • záchranáři, hasiči a policisté
 • vojáci, kteří pomáhají s bojem proti koronaviru a zaměstnanci kritické infrastruktury
 • pedagogičtí pracovníci, primárně učitelé mateřských a základních škol
 • chronicky nemocní (pacienti s vážnou cukrovkou, silně obézní s BMI nad 35, lidé s chronickým respiračním onemocněním nebo závažným onemocněním ledvin a jater, pacienti na dialýze nebo s hemato-onkologickýcm onemocněním, lidé po transplantaci, pacienti s onemocněním srdce nebo s tlakem nad 140/90, lidé se vzácným genetickým onemocněním nebo s oslabenou imunitou
 • chronicky duševně nemocní a dlouhodobě hospitalizovaní

Fáze II

Čas pro zdravé dobrovolníky. Pokud máte zájem o vakcinaci proti koronaviru a nespadáte do předchozích kategorií, tohle je vaše fáze. Možnost registrovat se bude od února – ale počítejte s tím, že na řadu přijdete nejdříve v dubnu, reálně spíše až v červenci.

Každopádně až poté, co budou naočkováni všichni z rizikových skupin. „Na lidi, kteří nemají zdravotní problémy a jsou mladí, se s vakcínou dostane někdy kolem léta,“ odhadl včera na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Do konce léta pak chce ministerstvo naočkovat téměř polovinu populace. Stát bude mít, v případě úspěšného schválení všech objednaných vakcín Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, garantované dodání dávek pro celkem 6,9 milionu lidí za celkem dvě miliardy korun.

Předpokládá přitom, že v období od ledna do března bude mít k dispozici očkovací dávky pro téměř milion lidí a od dubna do června dávky pro dalších 2,6 milionu občanů.

Jak se registrovat?

Centrální rezervační systém bude vypadat podobně jako ten pro antigenní testování. K dispozici bude online registrační formulář, kde bude nutné vyplnit údaje pro prioritizaci. Od 15. ledna se budou moci přihlásit lidé starší 80 let a od 1. února i všichni ostatní.

Z registrace pak systém vypočte bodové skóre, které spolu s plánem dodávek vakcín určuje, kdy budete vyzváni k rezervaci na konkrétní termín.

„Rezervační systém může poskytnout rezervaci prvního i druhého termínu současně, a to včetně možnosti změny data i připomínek na jednotlivé návštěvy. To vše na jednom místě. Systém pracuje s dalšími informačními systémy resortu, například ISIN, který je využíván k zaznamenání provedeného očkování a zároveň k vystavení certifikátu o provedeném očkování,“ uvedl k tomu ministr Blatný.

Reklama
Reklama