skip to main content

Dárky pro celou rodinu? Tady je výběr originálních nápadů pro náročné

3 minuty čtení

Pár dní do Štědrého dne a stále vám scházejí dárky, kterými byste chtěli potěšit blízké? Nevěšte hlavu, od věšení jsou vánoční ozdoby. Nachystali jsme pro vás několik tipů, kterými se můžete při shánění dárků na poslední chvíli inspirovat.

Zážitek od Srdcerváčů

cena: 100–3000 korun

Zážitek, ten už obdarovanému nikdy nikdo nevezme. Sáhněte po jednom z nabídky projektu Srdcerváči, který od roku 2013 podporuje zdravotně postižené lidi a pomáhá jim získat dobrou práci či splnit podnikatelský sen.

V nabídce zážitků najdete vše od kurzu focení přes poukaz do divadla nebo návštěvu pražského planetária či lego výstavy českých památek. 

Reklama

Děj se vůle 

cena: 1600 korun

Během pandemických měsíců si mnoho z nás neužilo příliš vzrušení, ale to změní dárek Děj se vůle, přinášející nové zážitky, překvapivé momenty a volby, které nejde vzít zpět. V balení najdete 10 obálek, z nichž každá má na sobě napsáno, v jaký moment, v jakém psychickém rozpoložení či s jakým očekáváním ji má člověk otevřít. 

Nečekejte instantní zážitek v obálce. Je to zásah do života, který vám ten život změní občas jen následujících deset minut, jindy vás zabaví na celý večer a někdy s ním můžete strávit i celý den. Každá z obálek je pozváním k prožitku a je jen na vás, jestli ho přijmete a jak ho rozvinete.

Děj se vůle slibuje dárek na pomezí hry, sociálního experimentu a osvěžujícího sebepoznání.

Za nevšedním projektem stojí dvojice kreativců Jakub Smoljak a Václav Píša. „Říkali jsme si, jak by bylo skvělé, kdyby člověka jednou za čas něco vytrhlo z tunelového vidění, sociální bubliny, a přineslo mu to nějaký osvěžující moment nebo nečekaný zážitek,“ popisují podstatu svého projektu.

Domácí pivovar 

cena: 1599–2199 korun

Milovníkům zlatavého moku můžete nudné lockdownové dny zpestřit dárkem, který v nich vyvolá tvůrčího ducha a ještě jim splní jejich celoživotní sen stát se sládkem. Pivo si můžete vcelku jednoduše uvařit rovnou z pohodlí domova a nepotřebujete k tomu mnoho – stačí zakoupené balení, voda a lednice.

Postup není vůbec složitý, obsah balení smícháte a pak už jen sedm dní nedočkavě čekáte, až váš vlastnoručně vyrobený nápoj dozraje k dokonalosti. Podle chuťových preferencí si lze vybrat hned ze čtyř různých druhů piva: pšeničného speciálu, Pale Ale, tmavého speciálu nebo ležáku.

Balení je dostupné ve třech velikostech a věřte, že velikost XXXL pohostí i celou rodinnou sešlost. 

Reklama

Maty Moves 

cena: cca 500–5000 korun

Originální dřevěné hry pro celou rodinu a hlavně každou příležitost na první pohled mohou vypadat složitě, ale opak je pravdou. Aspoň to tvrdí jejich tvůrce, Matyáš Veselý, který si jejich vymýšlením a tvorbou plní svůj dětský sen, kvůli kterému dokonce opustil práci v korporátu. 

Matyášovy hry čerpají z jeho osobních zkušeností a reflektují témata, která běžně v životě řeší. Zároveň do nich vkládá i své záliby, jako je například kultura nebo matematika. Navíc nejsou nijak závislé na jazyku, takže je můžete darovat doslova komukoli.

Výroba deskových her Mat Moves | Foto Michael Tomeš

„V hrách jsou ztvárněny moje koníčky, sociokulturní vazby a otázky, kterými se v osobním životě zabývám. V herních mechanismech pak vidím určitou odpověď,“ vysvětluje Matyáš podstatu svých her, které ručně vyrábí v severních Čechách.

Pojď sdílet

cena: 350–790 korun 

Podstatou karetní hry z rukou terapeuta Matěje Krejčího, který se dlouhodobě zabývá tématem správného využití technologií v našich životech i jejich omezení, je komunikace. Jak už vyplývá z názvu, hrou Pojď sdílet vyzývá všechny k tomu, aby své myšlenky a pocity komunikovali a nebáli se sdělit, co jim leží na srdci. 

„Mým cílem bylo navrátit význam slovu sdílet a věnovat si čas a zkušenosti k porozumění jeden druhému,“ vysvětluje Krejčí.

Hra je dostupná v pěti různých variantách pro různé skupiny hráčů: ať už pro páry, které díky ní mohou prohloubit svůj milostný vztah a porozumění, pro firemní tým, kterému usnadňuje feedback a vzájemnou komunikaci, nebo pro celé rodiny, které ji mohou vytáhnout během rodinné sešlosti, a lépe tak pochopit jeden druhého. 

Karty se vás ptají, dávají vám úkoly a pobízejí vás ke zlepšení sebe sama. 

Výlet do Stromovny 

cena: 4500 korun/noc

Jednou z možností je od všeho, co se kolem nás děje, prostě odjet někam daleko pryč. Třeba do lesa, do jedné ze stromoven Barbory Povišerové, která vám svými domky v korunách stromů poskytne stylové útočiště za zvuků přírody a nekonečného klidu. 

Jedna dvě noci ve stylovém lesním domku jsou ideálním dárkem pro někoho, kdo potřebuje uniknout každodenním starostem. Stromovny se nacházejí u obce Břehov poblíž Českých Budějovic, přesnou polohu však zjistíte až po rezervaci termínu. Kromě láhve vína je v ceně zahrnuta i bohatá snídaně. 

„Toužíme našim návštěvníkům poskytnout kouzlo a intimitu divoké přírody, ale zároveň luxusní, designové prostředí,“ shrnuje zážitek Povišerová. Máte vybráno?

Reklama
Reklama