skip to main content
Byznys

Beckham si plní miliardový sen. Jeho fotbalový klub čeká ostrá zkouška

1 minuta čtení

Před sedmi lety se v jeho hlavě zrodila myšlenka: založit vlastní fotbalový klub. Projekt, o němž mluvil jako o životním snu, ale provázelo více komplikací, než si tehdy dovedl představit. David Beckham od jeho realizace přesto neupustil. A tak jím spoluvlastněný tým Inter Miami v neděli nastoupí ke svému historicky prvnímu soutěžnímu zápasu.

Reklama

„Byla to opravdu dlouhá cesta. Zažil jsem i chvíle, kdy jsem si myslel, že se ten projekt už neuskuteční,“ ohlížela se jedna z největších fotbalových ikon během zahájení nadcházející sezony zámořské Major League Soccer.

Reklama
Když nyní čtyřiačtyřicetiletý Beckham v roce 2007 do americké ligy přicházel jako hráč, vedení MLS si od něj slibovalo, že fotbal (v USA zvaný soccer), za oceánem zpopularizuje – přitáhne k němu fanoušky i sponzory, což se nakonec povedlo.

I proto měl bývalý hráč Realu Madrid či Manchesteru United od počátku ve smlouvě možnost získat práva na založení nového klubu za výrazně nižší cenu, konkrétně 25 milionů dolarů (550 milionů korun). Jen pro srovnání: Nashville, jenž do MLS vstupuje rovněž letos, za licenci zaplatil údajně 150 milionů dolarů (3,5 miliardy korun).

Beckham, který v americké lize strávil pět let v dresu Los Angeles Galaxy, s nímž získal dva mistrovské tituly, se nakonec rozhodl pro založení klubu v Miami.

Během čtyřletého čekání na udělení licence, o niž požádal v únoru 2014, sháněl sponzory, investory i místo, kde by mohl vyrůst nový stadion – luxusní stánek Miami Freedom Park za miliardu dolarů (23 miliard korun). Jeho výstavbu Beckham se společníky sami financují. Město si ho totiž kvůli investicím do baseballové arény nemůže dovolit.

Než vyroste, bude Inter Miami hrát ve Fort Lauderdale. První oficiální zápas MLS jej však čeká venku na půdě Los Angeles FC.

Momentálně soupiska floridského celku neukrývá zvlášť zvučná jména. Beckham se ale o ně podle médií zajímá. Nejvíce se skloňuje možný příchod chorvatského záložníka a držitele Zlatého míče 2018 Luky Modriće a uruguayského střelce Edinsona Cavaniho.

„Chtěl bych, aby si moje děti po letech mohly říct: Tenhle klub vybudoval náš táta,“ přeje si někdejší kapitán anglické reprezentace.

Nakolik se dal na správnou cestou, si bude moct od svých potomků vyslechnout už za pár hodin.

Reklama
Reklama