Farmář hledá ženu? Kdepak, tady hledají ženu byznysmen a závodník. A to ženu pro formuli 1. Český miliardář Karel Komárek a bývalý britský pilot F1 David Coulthard společně založili a financují iniciativu More than Equal s cílem nalézt závodnici, které chtějí pomoci stát se historicky první šampionkou mistrovství světa formule 1.

Oba muži zatím ponechali bez odpovědí, kolik do neziskové organizace vložili finančních prostředků a v jakém poměru. Jisté ale je, že iniciativa odstartovala dnes na okruhu Silverstone v Anglii, kde se o víkendu koná další díl šampionátu F1. Tedy nejprestižnějšího a nejsledovanějšího motoristického podniku na světě, v němž jsou na seznamu vítězů dosud pouze muži.

A nejen na seznamu vítězů. Od roku 1950, kdy se Grand Prix F1 jezdí, usedlo do kokpitů celkem 771 lidí. Z tohoto počtu bylo jen pět závodnic, přičemž pouze dvě se kvalifikovaly do ostrého startu v závodě, kterých už proběhlo více než 1050. U sportu, který byl, alespoň oficiálně, vždy ženám otevřený, to znamená 99,8procentní dominanci mužského pohlaví na trati.

V tomto světle jde Komárkův a Coulthardův cíl označit za velmi ambiciózní. Mluvit rovnou o šampionce F1 v době, kdy je extrémně obtížné už jen zařídit, aby žena v závodě odstartovala, se může dokonce leckomu zdát až nepatřičně troufalý.

Karel Komárek, zakladatel investiční skupiny KKCG s hodnotou aktiv přes devět miliard eur a působností v 38 zemích, to tak však nevidí. „Je to odvážný, ale realizovatelný projekt, který pomůže ukázat, jak velký potenciál v ženách dříme. Z podnikání vím, že pro dosažení genderové rovnosti je třeba dělat mnohem víc. Iniciativa přispěje k tomu, že ženy potenciál naplní nejen ve sportu, ale i v byznysu a společnosti celkově,“ říká Komárek.

Miliardář Karel Komárek
Karel Komárek | Foto KKCG

Iniciativa sdružuje špičkové scouty, fitness kouče, psychology, výživové poradce, trenéry i závodníky, kteří budou chtít porozumět překážkám kladeným ženám v F1 a především hodlají tyto překážky minimalizovat.

Notoricky opakovanými důvody pro absenci žen ve světě F1 patří podle zakladatelů projektu menší síla, vytrvalost či závodní agresivita. Jenže žádný z těchto domnělých důvodů nebyl nikdy podrobněji zkoumán a prokazatelně vědecky potvrzen.

Má sestra Lynsay Jackson podle mě měla větší talent na závodění než já.

Také proto je klíčovým partnerem More than Equal společnost Hintsa Performance, světový lídr v coachingu zaměřeném na maximalizaci výkonnosti a sportovního potenciálu. Jezdci F1 podporovaní právě touto společností už vyhráli celkem šestnáct světových titulů.

„Naší hlavní úlohou je identifikovat talenty a následně je rozvíjet v oblasti mentální i fyzické síly. Obě složky potřebuje každý, kdo pomýšlí na vítězství ve formuli 1. Vyhodnocujeme mnoho faktorů, které jsou potřeba k triumfu a máme jistotou, že neexistuje parametr, u kterého by žena nemohla dosáhnout hodnot potřebných k úspěchu,“ říká generální ředitelka společnosti Annastiina Hinsta.

Co tedy skutečně brání ženám k výraznějšímu prosazení se v motorsportu? Podle partnerů iniciativy tři věci.

Zaprvé neexistují žádné závodnice, které by sloužily jako vzory pro mladé dívky a motivovaly je k motokárovému závodění. Zadruhé neschopnost podporovat talentované závodnice, protože se nedaří odhalit jejich potenciál tak záhy jako u chlapců. A zatřetí nedostatek úspěchů v začátcích kariéry – veškerou pozornost týmů a sponzorů tak na sebe strhávají chlapci.

David Coulthard | Foto Red Bull

„Má sestra Lynsay Jackson přitom podle mě měla větší talent na závodění než já. Rozhodující rozdíl ale byl, že já dostal podporu k rozvíjení se, zatímco ona ne. Talent je nutné podchytit a podpořit v útlém věku, aby každá další ‚Lynsay‘, která se objeví, měla stejné podmínky prorazit jako muži,“ líčí třináctinásobný vítěz závodů F1 David Coulthard.

Rozvojový model More than Equal spočívá mimo jiné v plánované spolupráci s profesionály na vyhledávání talentů, odborníky na budování fyzické síly, vítězného myšlení a mentální odolnosti. Fitness a nutriční programy budou na stejné úrovni, jaká se poskytuje špičkovým sportovcům a současným závodníkům F1.

Model se též zaměří na zvýšení závodní rychlosti – David Coulthard se spojí s trenérskými esy a vytvoří závodní strategie, které budou šité na míru ženám a které budou těžit z jejich silných stránek. Adeptky by měly strávit co nejvíce času na trati, což je pro rozvoj talentu zásadní.

Prokáže-li se nadání pilotky a její předpoklady pro úspěch, členové iniciativy využijí svých kontaktů, propojí nadanou závodnici s profesionálními týmy i sponzory a podpoří jejich případnou spolupráci.

Dnešního představení iniciativy se v Silverstone ujala Ariana Bravo, moderátorka na okruhu F1 a velká propagátorka diverzity v motorsportu. „Ženy se v tomto sportu potýkají s řadou nepodložených předsudků a těší mě, že konečně vzniká projekt, který má ambici tohle status quo změnit,“ prohlásila Bravo.