Forbes RealDeal je souhrn, který vám na přelomu měsíce servíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.
V obchodních centrech už nějakou dobu svítí stovky vánočních stromečků všech možných stylů a blíží se období firemních vánočních večírků. Ještě než ale začneme bilancovat nad uplynulým rokem, pojďme se nejprve podívat, jaký byl letošní listopad. A jelikož jde o RealDeal, mrkneme se na jedenáctý měsíc roku optikou jedenácti zpráv z realitního trhu. Tady jsou.
Střídání v Crestylu. Skoro třicet let vedl Crestyl jeho zakladatel Omar Koleilat. Posledních pár let ale podnikal kroky k tomu, aby se z vedení skupiny mohl stáhnout a předat otěže korporátnímu řízení. Na začátku listopadu Crestyl celý proces završil změnou na postu CEO skupiny, jímž se stal dosavadní COO Simon Johnson. O tom, co takové střídání obnáší, i o tom, kam Crestyl směřuje, mluvili Koleilat s Johnsonem ve velkém dvojrozhovoru v listopadovém čísle Forbesu.
Top architektura je ve Varech. Pokud hledáte nejlepší novou architekturu, musíte z Prahy vyjet do regionů. Alespoň podle výsledku prestižní České ceny za architekturu. Jejím letošním vítězem se stal rekonstruovaný koncertní sál v budově karlovarských Císařských lázní od ateliéru architekta Petra Hájka. O výjimečnosti sálu víme i ve Forbesu, proto jsme tam ostatně v říjnu pořádali už podruhé velkou konferenci Lepší Česko.
Život na zámku. Přes dva roky nabízel Jiří Lobkowicz k prodeji chloubu mělnické větve šlechtického rodu Lobkowiczů – zámek Hořín. Teď už má zámek nového majitele, který se pouští do rekonstrukce chátrající památky. Kupcem byla společnost Deco Invest z projekčně-developerské skupiny Deco Group.
Vyšehradské plány. Developer Milorad Mišković, který stojí mimo jiné za řadou projektů v Karlíně, už si brousí zuby na stavební povolení k přestavbě nádraží Vyšehrad na mikrobyty. Výstavbu projektu za zhruba sedm set milionů korun chce Mišković zahájit už ve druhém čtvrtletí příštího roku. A zároveň tlačí dopředu i své projekty v zahraničí, především v jeho rodném Srbsku.
„Bezrealitkové“ partnerství. Roční vyjednávání dospělo do cíle. Realitní skupina European Housing Services (EHS) investora Marka Rosenbauma podepsala začátkem listopadu spolupráci s největší německou „bezrealitní“ službou Ohne-Makler. Ta se v rámci nového joint venture se společným obratem 265 milionů propojuje s platformou Bezrealitky, aby společně ovládly středoevropský trh s digitálními realitními službami.
Best of. V listopadu se neudělovaly jen čistě architektonické ceny. Ocenění těch nejlepších realitních počinů uplynulého roku přinesl letošní ročník soutěže Best of Realty, jejímž partnerem je také Forbes. První příčky v jednotlivých kategoriích obsadily projekty jako Smíchov City, Lihovar, Hagibor, The Cloud One nebo Máj. Cenu za celoživotní přínos převzal architekt Josef Pleskot.
Změna u LV. Pražské sídlo značky Louis Vuitton změnilo majitele. Budovu na prestižní adrese Pařížská 3 koupil od Realitního fondu Komerční banky další realitní fond, tentokrát ze stáje Raiffeisen. Odhadovaná cena budovy se pohybuje kolem 1,5 miliardy korun.
A ještě jednou Pařížská. Nejdražší ulice v Česku si letos pohoršila v každoročním žebříčku poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která sleduje vývoj nájmů v prémiových obchodních lokalitách po celém světě. Z loňské devatenácté příčky klesla na dvacátou. Nejdražší ulicí světa je letos Montenapoleone v Miláně, která sesadila z trůnu slavnou Pátou Avenue v New Yorku.
Penta staví, nakupuje, lyžuje. To nejlepší nás ještě čeká, říká v rozhovoru pro Forbes šéf realitní divize Penty David Musil, když mluví o developerských plánech skupiny Marka Dospivy pro následující roky. Penta nedávno nakoupila pozemky ve Špindlerově Mlýně, kde chce vybudovat nové centrum obce, chystá projekt s mikroapartmány na Smíchově, vyhlásila soutěž na podobu domů v obřím projektu Florenc21 a plánuje další nákupy i vstup na zahraniční trh.
Co se děje v Brně? V Brně se staví. Developerská skupina Crestyl, o níž už byla řeč, zahájila demolici starého a chátrajícího obchodního centra Dornych vedle brněnského hlavního nádraží. Za zhruba sedm miliard na jeho místě Crestyl postaví nový komplex Dornych s kancelářemi, byty, obchody, hotelem a veřejným prostorem. A kupředu postupují i další velké brněnské developerské projekty.
Dornych, Crestyl
Dornych, CRESTYL
Co postaví Praha? A na závěr něco z veřejného sektoru. Praha koncem listopadu představila návrh rozpočtu na příští rok, který budou schvalovat zastupitelé. Mezi výdaji ve výši 113 miliard korun tvoří položka investic celkem 22 miliard. V nich jsou vedle výstavby metra D vyčleněné peníze i na dostavbu budovy pro Agenturu Evropské unie pro kosmický program na Palmovce, rekonstrukci Průmyslového paláce, stavbu dopravního terminálu na Smíchově nebo na výkup pozemků pro městskou bytovou výstavbu.