Václav Dejčmar je miliardář, ekonom, analytik investičních trhů a velký zastánce virtuálních měn. Na svém Facebooku často sleduje dění v digitálním světě. Nyní jako jeden z prvních okomentoval pravděpodobný pád čtvrté největší crypto burzy na světě FTX. Co to bude znamenat pro stabilitu bitcoinu i dalších crypto měn a zda zůstanou virtuální investice stálými aktivy, rozebírá ve svém komentáři.

Včera pravděpodobně zbankrotovala 4. největší crypto burza světa FTX. Končí bitcoin a crypto?

Situace je navíc extrémní v tom, že tato burza patří člověku, který se v posledním roce profiloval jako crypto-génius, respektive téměř jako crypto-Ježíš. Sam Bankman-Fried (SBF) rád vystupoval na veřejnosti s průpovídkami, že ho peníze ve skutečnosti nezajímají, všechny je plánuje rozdat, a když začaly mít na jaře tohoto roku některé crypto projekty problémy, ihned přispěchal na pomoc se svými miliardami a skrze svůj fond FTX Ventures zachraňoval, co se dalo „z lásky k systému, kterému věří, který mu dovolil zbohatnout a konat dobro“.

Miliarda sem, miliarda tam… bývalý odchovanec hedge fondu Jane Street Capital ve svých třiceti letech zářil a nepřestával fascinovat. Ještě toto pondělí se jeho majetek odhadoval na šestnáct miliard dolarů. Nyní těžko říct, zda má ten samý člověk vůbec víc než miliardu.

Každopádně jde ve vztahu k objemu majetku o nejrychlejší/nejmohutnější zchudnutí miliardáře v historii, a tak se crypto-anděl, který se přes noc proměnil v crypto-ďábla, alespoň něčím zapíše do historie. Jeho burza FTX je offline a Sam Bankman-Fried, který dlouho lhal a jakékoli problémy vehementně popíral, právě oznámil, že burze chybí krytí osm miliard dolarů.

Ale zpět k otázce, co to znamená pro crypto a bitcoin? Pro crypto nevím. Dlouhodobě zastávám názor, že většina crypto projektů jsou nesmysl, který nikdo nepotřebuje. V lepším případě jde o gambling a spekulaci (což je validní druh zábavy, pokud víte, co děláte – běží na tom celé Las Vegas), v horším případě jde o Ponziho schéma a past na hlupáky stylem „poslední zhasne“.

Pokud jde o bitcoin, zde je situace jasnější: Celá tato legrace se ho prakticky nijak netýká. Každý rozumný bitcoin střádal už třináct let chápe poučku „not your keys, not your money“. Bitcoin už přežil různé krachy a pád crypto-Ježíše, který svou burzu založil před třemi roky, tedy z pohledu bitcoinové filozofie a historie představuje jen další vlnku v rozbouřeném moři.

Nepříjemné však bohužel je, že crypto ztratilo další mediální osobnost. Lidé potřebují náboženství a důvěryhodné bohy, a tak pád SBF může otřást vírou v celý systém. Za poslední dva roky se podařilo udělat z bitcoinu (a pár dalších kvalitních crypto projektů) asset class. Tedy „třídu aktiv“, kterou bohatí lidé a velké instituce automaticky zařazují do svých investičních portfolií. Sice jen v malém procentu, ale prakticky už konsenzuálně zařazují.

SBF kauza je natolik mocná, že v příštích dnech může investiční kapitál (ruku v ruce s regulátory) tento postoj přehodnotit. Že se to stalo, poznáme z mého pohledu na ceně bitcoinu. Pokud klesne pod deset tisíc dolarů, znamená to, že se ztratil support a v takovém případě by byla ohrožena celá filozofie „HODL“.

Bitcoin by se na dlouho (možná navždy) vrátil zpět geekům a nerdům. Investiční kapitál by ho přestal brát vážně. Pokud chcete můj osobní tip, řekl bych, že se to z mnoha důvodů nepřihodí, velcí hráči naopak využijí současné situace a od určité cenové úrovně začnou nakupovat. Ale situace ve světě je natolik složitá a kauza SBF natolik nepříjemně načasovaná, že podobný vývoj nelze vyloučit. Příštích pár dní bude zajímavé sledovat.

Poznámka na závěr: Opět se jen potvrdilo, že naprostá většina věcí, které nás obklopují, jsou jen forma, póza a pěna bez substance. Nedívejte se na lidi, jak jsou oblečení a jaká mají auta. Dívejte se, co dělají, a poslouchejte, co říkají.

Už 29. června SBF prohlásil, že situace na trhu je těžká, některé crypto burzy jsou už v tuto chvíli tajně insolventní a brzy padnou. Stačilo jen poslouchat. Jak se mi znovu a znovu potvrzuje z mnoha přijímacích pohovorů, pokud někdo mluví zasvěceně o tom, co se špatného děje ve světě, respektive co se mu nelíbí na jiných lidech, obvykle mluví o sobě.