Dáváte si předsevzetí? A jsou spíše v negativním duchu, jako přestanu kouřit, přestanu pít kávu, nebudu si po šesté hodině večer dávat sladké? Nebo naopak v tom pozitivním, kdy si slíbíte, že začnete cvičit, naučíte se nový jazyk nebo třeba jen budete trávit víc času na čerstvém vzduchu?

Asi vás nepřekvapí, že druhá varianta je lepší: připravuje váš mozek na něco, na co se může těšit, a ne na situaci, kdy musí s něčím bojovat. U obou druhů předsevzetí je ale nejdůležitější, abyste si stanovili jasná pravidla, jinak se vám budou plnit o dost hůř. 

Aby se z předsevzetí stala automatická část vašeho života, musíte si pro svůj mozek i tělo vytvořit návyk, což se s přesně daným postupem dělá výrazně lépe.

Pomůže vám samozřejmě i pořádná dávka motivace.

Jak si však motivaci udržet? Tahle otázka trápila i známého amerického komika Jerryho Seinfelda. Odpověděl si zdánlivě jednoduše, tabulkou.

Do té si každý den vyznačíte, zda jste úkol, který jste si předsevzali, splnili. Pokud úkol splníte, políčko přeškrtnete, pokud ne, políčko vybarvíte nebo ho necháte prázdné.

Proč by podle Seinfelda měla jeho technika fungovat? Nejde ani tak o výsledek, jako spíš o proces samotný. Člověk prostě nechce porušit úspěšnou sérii křížků. Tabulka podle něj funguje jako kontrola, kterou ale musíte mít pořád na očích.

Novoroční proměnu přitom můžete nastartovat i maličkostmi. Jednou za měsíc si naplánujte kávu se svými nejbližšími, zařaďte do svého šatníku více barev, jednou týdně vyrazte s kolegy na oběd, sami jednou měsíčně zajděte do kina.

Uvidíte, že i díky těmto zdánlivým drobnostem se budete cítit lépe.

Už víte, co byste chtěli změnit? Případně s jakou novou aktivitou začít? Nástroje k dodržení všech výzev a předsevzetí už máte. Šťastný vstup do roku 2020 a buďte lepší!