skip to main content
Koronavirus

Delta útočí. Podle experta nelze vyloučit brzký příchod další vlny pandemie

Na začátek této zprávy se skoro vnucuje omluva, protože kazí vyhlídky na bezstarostné léto. Bylo by však neprozřetelné zavírat oči před znepokojivými indiciemi, které mohou naznačovat návrat negativního vývoje koronaviru. Na tyto indicie už reagovala vláda, která kvůli nim svolala na čtvrtek mimořádné zasedání.

Obavy mají i odborníci. „Je bohužel skutečně možné, že další vlna přijde. V Česku je stále hodně nenaočkovaných a ve hře je nakažlivější mutace delta s vysokým reprodukčním číslem, která k nám dříve či později dorazí,“ říká epidemiolog Petr Smejkal, šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace, která ministerstvu zdravotnictví dávala doporučení pro řešení pandemie.

Aktuálně nedobrá situace s deltou kazí například Izraeli jeho success story o tom, jak země zatočila s covidem. Přestože už v zemi přes šedesát procent lidí dostalo obě dávky vakcíny, tamní reprodukční číslo se vrátilo na vysokou hodnotu dvě.

Případy nakažených agresivní mutací registruje ve stále větším počtu i Velká Británie, právě cestující z Ostrovů mohou patrně od české vlády v příštích dnech čekat zpřísněná opatření.

Reklama

Jenže problémy se už netýkají jen ciziny. Premiér Andrej Babiš uvedl, že varovná čísla byla zachycena i v Praze. V metropoli je nyní evidováno 19 nakažených na 100 tisíc obyvatel, minulý týden to bylo 17 lidí.

Jde o nejvyšší hodnotu v republice, ale pokles se zastavil prakticky všude. V pondělí testy odhalily 157 pozitivních lidí, o 39 víc než před týdnem. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel stoupl počet nakažených za uplynulý týden na 6,8 z předchozích 6,5.

Jeví se přitom velmi obtížné zkrotit nákazu v době rozjíždějících se dovolených. „Jedinou cestou je poctivě testovat každého, kdo se vrátí z ciziny, a to i ze zemí, které nyní nejsou označovány za rizikové. Musíme testovat, trasovat a samozřejmě intenzivně očkovat,“ míní Petr Smejkal. „Zda se pak další vlně vyhneme? Nevím, omlouvám se, to teď není schopen říct nikdo,“ dodává expert.

Každopádně se zdá, že Česko podle všeho podlehlo přílišnému optimismu ve smyslu „vše je definitivně za námi“. Smejkal k tomu přidává osobní zkušenost: „Mám kamarádku Američanku a ta když k nám přijede, říká, že je tady všechno buď úplně otevřené, nebo úplně zavřené. Nikdy nic neděláme s jakousi přiměřenou rozvahou.“