Řev motorů i diváků, vůně spáleného benzinu a adrenalin nebezpečně vysoko. A k tomu Bezděz. Tak nějak budou vypadat kulisy nového počinu režiséra a producenta Jana Stracha.

Čerstvě pětadvacetiletý Strach, který má na svém kontě přes 500 hudebních videoklipů a je členem letošního výběru Forbes 30 pod 30, se tentokrát nepustil do nového natáčení, ale organizuje demoliční derby. A do kabin demolovaných vozů posadí známé tváře. 

Specifický druh motorsportu, kdy nejde jen o umístění v cíli, ale závodníci do sebe v průběhu jízdy povinně narážejí, do Česka dorazil ze Spojených států. Aby však za volant pojízdných vraků usedli čeští a slovenští youtubeři, rappeři a influenceři, to se stane úplně poprvé v sobotu 16. září v Bělé pod Bezdězem v rámci Demoličního derby DRC. 

Ano, název destrukčního derby se opravdu vyslovuje [drc], což je i zkratka Strachovy nové Destruction Race Company. „Chtěli jsme něco hravého a českého, co by se dobře pamatovalo a znělo česky i za hranicemi naší země,“ usmívá se kluk s uhlazenými blond vlasy a v brýlích se zlatými obroučkami, připomínající vizáží postavu z oldschoolového hollywoodského filmu. 

„Rád dělám různorodé věci a i tahle akce je sama o sobě pestrá a kombinuje věci, které umím dělat, jako je produkce nebo zajištění účasti hostujících celebrit,“ vysvětluje mladý režisér, který je mimo jiné zakladatelem produkční společnosti Beze Strachu a hudební platformy Most Wanted, spolumajitelem internetového magazínu The Mag a také obchodu s vintage značkovým oblečením Second Market.

„Chyběl mi jen někdo, kdo by mi pomohl se závodními vozy, protože sehnat celkem dvacet pojízdných aut, která můžete zničit, není úplně snadné,“ dodává Strach. Partnery pro výběr závodních vraků nakonec našel ve vršovické firmě Šrot Ramš, která se zabývá ekologickou likvidací aut a má s podobnými akcemi už zkušenosti.

Kterých dvanáct jezdců tedy usedne za volanty v premiérovém závodu DRC? Rapeři Separ a Dorian, spolumajitel hudebního vydavatelství Blakkwood Records Lucas Blakk, moderátor Magu Nikos, moderátorka Oktagonu Kundosaki, duo tvůrců YouTube kanálu Ukaž káru, freestyle a slopestyle jezdec Tomáš Zejda, youtuber Jan Liška, vicemistr světa na koloběžce a influencer Richard Zelinka a slovenský promotér Mário Biháry. 

Zatím je mezi účastníky jediná žena, pokud se ovšem pilotní ročník podaří, další by se měl konat v první půlce příštího roku a mezi zájemce – nebo spíš zájemkyně – o účast už teď patří hudebnice Annet X, raperka Sharlota či herečka Eva Burešová.  

Tuhle sobotu zároveň nezůstane jen u závodů. Aby měla celá show ještě něco navíc, budou součástí celodenní moderované akce i rozhovory s účastníky, motokáry pro návštěvníky, chill zóny s možností zahrát si třeba na PlayStationu a vše završí večerní afterparty v režii raperů Robina Zoota a Separa.

„Nikdy jsem neorganizoval takhle velkou věc. Vzhledem k tomu, že nám přeje počasí, by mohly s trochou štěstí dorazit tři až čtyři tisíce lidí,“ doufá Jan Strach, ale nevypadá, že by ho rozměr akce nějak zvlášť znervózňoval. „Chci, aby to byla zábava pro všechny, kteří se toho účastní, a skvělá sobota, a aby ti, kdo tam nebyli, chytli FOMO a řekli si, že příště u toho prostě musí být.“