Už dva roky jasně vládne pořadí o nejlépe vydělávající sportovní hvězdu Česka. To, zda si pozici udrží i do budoucna, významně ovlivní aktuální události: basketbalové eso Tomáš Satoranský v NBA dvakrát za dva dny změnil klub, jeho zaměstnavatelem jsou teď San Antonio Spurs.

Čistě teoreticky ovšem ani to nemusí být konečná, přestupové období končí až ve čtvrtek v devět hodin večer českého času. Do té doby se dle zvyklostí NBA ke změnám nevyjadřují ani hráči, ani jejich agenti. Pokud však nepřijde třetí trejd, Satoranský by měl výrazně pookřát.

Českému rozehrávači v létě vyprší tříletý kontrakt na třicet milionů dolarů, který podepsal ještě s Chicago Bulls. Šlo o jednu z nejlepších smluv českého porevolučního sportu, jenže poslední dobou zažívá Satoranský turbulentní časy. Po olympiádě v Tokiu přestoupil do celku New Orleans Pelicans, kde prakticky nenastupoval. Pro mimořádně ctižádostivého sportovce hodně těžký úděl.

Z amerického jihu se nejprve před dvěma dny formálně přestěhoval téměř k Pacifiku, když ho Pelicans vytrejdovali k Portland Trail Blazers. Tam by ale byla jeho šance prorazit do sestavy vzhledem ke konkurenci výhledově také nízká. Neuběhlo však ani čtyřiadvacet hodin a proběhla další výměna, jejímž výsledkem je angažmá v San Antonio Spurs.

Celek z Texasu je pověstný „nejevropštějším“ basketbalem v NBA a tady se hodí vysvětlivka pro ty, kdo tomuto sportu tolik neholdují. Satoranského primární kvalitou je schopnost činit spoluhráče na hřišti lepšími, řídit tým. Zámořský styl naopak ve velké míře vyzdvihuje individuální akce, častou střelbu a výrazné statistiky.

San Antonio je v tomto výjimkou, tradičně hraje hodně kolektivně, dbá na systém. Přísným zrakem na to dohlíží žijící legenda Gregg Popovich, doyen mezi trenéry a jeden z nejslavnějších koučů USA napříč všemi sportovními disciplínami. Třiasedmdesátiletý Popovich vede Spurs nepřetržitě od roku 1996 a získal s nimi pět titulů v NBA.

Trenér San Antonio Spurs Garry Popovich (na snímku vpravo) | Foto Getty

Se Satoranským ho pak pojí zajímavá setkání. Česko na světovém šampionátu v Číně v roce 2019 skončilo senzačně šesté, Satoranský tehdy zářil. A Popovich na turnaji trénoval Američany, kteří, jakkoli nepravděpodobně to pro supervelmoc basketbalu zní, byli v celkovém pořadí sedmí, tedy za Českem a Satoranským.

Potkali se rovněž loni na zmíněné olympiádě v Tokiu, kde už si Američané došli pro zlato. Po vzájemném duelu ve skupině (119:84 pro USA) ale soupeře Popovich chválil.

„Říkal mi podobné věci jako na mistrovství světa v Číně. Tedy, že jsme hráli výborně provedený týmový basket,“ tlumočil český trenér Ronen Ginzburg. „Mně a Satymu pak řekl, že by rád přijel do Prahy na pivo.“

To se zatím nepovedlo, teď se ale trenérská legenda a nejlepší z Čechů s velkou pravděpodobností potkají při jiné příležitosti. Pro Satoranského bude klíčové dokázat, že na NBA stále má a že v ní může hrát důležitou roli. V opačném případě by mohl vstoupit do hry i letní návrat do Evropy. Například do Barcelony, odkud do zámoří odcházel.