Stejně jako se všichni těšíme, až znovu usedneme do oblíbených restaurací a necháme se hýčkat personálem, i someliéři se nemohou dočkat, až nám převedou své umění a doporučí k jídlu to správné víno přesně podle našich představ.

Než se tak ale stane, poprosili jsme someliérské osobnosti a odborníky na slovo vzaté ze špičkových podniků, aby pro vás vybrali vína se skvělým poměrem ceny a kvality – dostupné lahve jako dělané pro ukrácení čekání a zpříjemnění květnových dní a blížícího se léta.

Sešlo se několik výtečných tipů, ze kterých si jistě snadno vyberete.

Ivo Dvořák

viceprezident Asociace sommelierů ČR, WineMan Show

Ideálním vínem na léto s velmi dobrým poměrem cena/výkon je Tonnelle Côtes de Gascogne blanc 2018 z vinařství Denis Tastet. Brilantně jiskrné víno s olivově zelenou barvou se zlatými odlesky, velmi dobrá viskozita.

Vůně je čistá, svěží, s tóny citrusů – grepů, bergamotu a limetek. Šťavnatá chuť s příjemnou ovocnou strukturou připomínající limetky a citronovou trávu. Dlouhý šťavnatý závěr. Vynikající ke kuřecímu gyrosu s letním salátem nebo jen tak na osvěžení. Servíruje se při 9–11 °C.

Cena: 199 Kč, tovino.cz

Klára Kollárová

šéfsomeliérka a spolumajitelka, Vinograf

Cuvée Ruby z Krásné hory je atraktivní nejen svou etiketou z pera Jaromíra 99 ale i svým charakterem. Jedná se o směsku hned pěti odrůd: Svatovavřineckého, Pinotu Noir, Zweigeltu, Cabernetu Sauvignon a Merlotu. Je suché, hlavně ovocné a svěží. Nekomplikované a zároveň pěkně postavené se středně dlouhou dochutí a jemnou sametovou tříslovinou.

Ideální na popíjení s přáteli a ještě lepší ke grilování. Doporučuji víno vychladit na 10 °C jako bílé. Zvýrazní se jeho lehkost a ovocnost. Ve vinařství se pracuje organicky a s biodynamickým přístupem k pěstování hroznů i výrobě vína.

Cena: 219 Kč, vinograf.cz

Zdeněk Oudes

head sommelier, La Degustation Bohême Bourgeoise

V této době plné výzev bych rád zmínil Sudkův důl, místo, kde se zrodil projekt Utopia. Konec světa, kde žijí sluníčkoví lidé, určitě stojí za vaši pozornost. Vzniká zde fantastický cider zrající v dubových sudech, převážně tichý a kompletně suchý.

Nebudu volit konkrétní lahev, myslím, že každý si zde najde své, ať už to bude Františka, Johana, Aloisie, Svatava, či kterákoli jiná varianta.

Cena: 295 Kč, winegeek.cz

Jakub Přibyl

someliér, Wine & Degu a wine expert, Advivum

Prosba na výběr vína se skvělým poměrem kvality a ceny… Asi nejmíň vděčný úkol. Pro mě má však tato rovnice jasné řešení v podobě Château Tour de Mirambeau Bordeaux blanc 2018. Jedná se o tradiční bílé víno této oblasti postavené na odrůdě Sauvignon blanc, díky které má víno výraznější, ale jemnou a elegantní aromatiku bílých květů, meruněk nebo zralých broskví. Tuto eleganci navíc přenáší i do chuti, která je nádherně svěží a řízná a oproti aroma navíc doplněná o tóny zralých citrusů.

Víno je velmi srozumitelné a přímočaré, což se na odlehčení současné doby hodí, a díky své svěžesti perfektně zapadá i do přicházejících teplejších dní.

Cena: 258 Kč, advivum.cz

Jakub Vlček

head sommelier, Entrée Restaurant

Velkým překvapením pro mě bylo zjevení vinařství Tři čtvrtě z Bořetic, za kterým stojí Zuzka Bukovská. Její nefiltrovaný, oranžový Ryzlink vlašský 2018 z 50 let starých keřů nabízí obří nálož zábavy, šťavnatou kyselinku a jemnou divokost danou macerací slupek. V Entrée se perfektně doplňoval s ruským vejcem se salsou verde, ale kombinací k tomuto vínu bude velké množství.

Jen bych upozornil, že pojem „mikrovinařství“ zde získává nový rozměr, vína je opravdu málo. Ale vím, že ti nejrychlejší nebudou litovat.

Cena: 260 Kč, justwinestore.cz

Roman Novotný

someliér, Bokovka

Skvělých vín v poměru cena/kvalita je mnoho, ale mezi mé velké oblíbence patří Sauvignon blanc z ročníku 2018 s názvem JAKOBI od vinařství Gross – perfektní v teplejších dnech a aktuálně v kombinaci s chřestem. Tento čistý Sauvignon blanc má na etiketě celý kalendářní rok s vyobrazením, co víno zažívalo od květenství až po lahvování.

Je uzavřený šroubovacím uzávěrem a celá vinifikace byla pouze v nerezovém tanku s řízenou fermentací. Je to lehký, čistý, minerální Sauvignon, ve kterém je dobře poznat štýrský původ.

Cena: 518 Kč, bokovka.com

Dragan Bogdanović

someliér, La Degustation Bohême Bourgeoise a Fajnšmekr

Bianka a Daniel Schmittovi a jejich FKK 2018, tedy frei körper kultur. Víno svým názvem odkazuje k nudistickému hnutí a stejně jako na nudapláži i v téhle lahvi je vše přiznané. Spojení pro nás exoticky znějících odrůd, jako jsou Scheurebe, Huxelrebe a Ortega, s trochu bližším Pinotem gris a Pinotem blanc má za následek bezvadné jednodušší víno, nalahvované v nefiltrované podobě pod šroubovacím uzávěrem.

Má sytější naoranžovělou barvu s měkčí, lehce ovocnou aromatikou. Na lahvi je mi sympatický i litrový objem, což je množství mnohem lépe dělitelné jakýmkoli počtem lidí (i jedním) než obligátních 0,75 litru.

Cena: 390 Kč, fajnsmekr.com

Miroslav Mahel

someliér

Coby pěkné víno v příjemném poměru kvalita/cena jsem zvolil Auspitz 2018 z lokální provenience od mladého vinaře Romana Fabiga. Auspitz je německý název pro Hustopeče a je to směs tamního osvědčeného Veltlínu a Sauvignonu, Romanovy vlajkové odrůdy. Víno je ovocnější s jejími typickými znaky a s Veltlínem dostává další rozměr kořenitosti.

Zaujme náročnějšího zákazníka i profesionály z oboru, ale svojí nekomplikovaností osloví také laickou veřejnost.

Cena: 275 Kč, fabig.cz

Jan Čejka

wine expert a spolumajitel, Advivum

Po výpadku několika ročníků je konečně opět k dispozici skvělé červené z Domaine des Creisses – Les Creisses 2017. Masivní víno, které ovšem nepostrádá finesu a komplexnost, se zajímavým odrůdovým složením: Cabernet Sauvignon, Syrah a Grenache, které doplňují Mourvèdre, Carignan a Cinsault.

Cílem vinaře Philippa Chesnelonga je vytvářet jedno z nejlepších vín francouzského Středomoří, mentorem je mu bratranec Louis Mitjavile, jedna z legend Bordeaux.

Cena: 469 Kč, advivum.cz

V bílé bych pak doporučil Bourgogne Aligoté 2018 z Domaine Guilhem & Jean-Hugues Goisot ze Saint-Bris-le-Vineux. Opomíjená odrůda, v bílých burgundských vždy až na druhém místě po Chardonnay.

Zde ale na skvělém terroiru, z velmi staré (i více než devadesátileté) révy. Precizní biodynamika bez ezoterického patosu a charakterní skvělé víno.

Cena: 455 Kč, advivum.cz