Koncept očištění těla není výmyslem moderní doby. Představa, že naše fyzická schránka je nečistá a potřebuje asketický přístup, je existuje v lidské mysli minimálně od středověku. Vzpomeňme si na všechny ty půsty a pouštění žilou, které tehdejší lékaři vnímali jako všehospásné.

Zatímco v předchozích staletích se jednalo především o motivaci duchovní, kdy přísná životospráva, která mnohdy hraničila až se sebepoškozováním, nás měla přiblížit bohu. Dnes jsme na opačné straně spektra.

Chceme být zdravější a vypadat líp. Proto podstupujeme mnohdy nebezpečné půsty, ke kterým vyzývají populární influenceři na sociálních sítích. Věříme, stejně jako ve středověku, že (ne)příjmem potravy děláme něco prospěšného.

Lékařka Jen Gunter se tělu a výživě věnuje ve svém podcastu Body Stuff. Snaží se vnést osvětu do všech těch teorií, že voda s kajenským pepřem nebo limonády s aktivním uhlím organismu poslouží.

Detox je podle Gunter především marketingová vlna, která jede na našem aktuálním pocitu přehlcenosti. Uklízíme své příbytky podle Marie Kondo a čistíme svá těla celerovým džusem.

Přehlížíme už pak, že spousta prostředků k detoxu stojí úplné jmění, protože si představujeme, že stačí vypít něco jako „zdravý saponát“, který perfektně vyčistí naše tělo zevnitř.

Játra, která mají na starost odbourávání škodlivých látek, ale nefungují způsobem, že by se dala vyčistit. Už proto, že játra se nedají vyčistit prostřednictvím vody s citronem a trochou pepře.

Co tedy dělat, aby se tělu dařilo co nejlépe vyrovnat se se škodlivými látkami?

  • Nekouřit
  • Jíst vyváženou stravu
  • Pravidelně cvičit
  • Mít zdravý spánkový režim
  • Pít alkohol jen v malém množství
  • Nechat se očkovat proti hepatitidě B, která zásadním způsobem poškozuje játra
  • Nepřehánějte to s potravinovými doplňky a raději jejich užití zkonzultujte s praktickým lékařem

Jen Gunter je přesvědčena, že péče o sebe je dnes především velmi silným prodejním nástrojem. Chcete-li podle této lékařky pro sebe skutečně něco udělat, zjistěte si více o tom, jak lidské tělo funguje. Možná kdybychom dávali víc pozor na hodinách biologie, tak bychom se pak nenechali tak snadno nachytat na „elixíry“, které nic dobrého nepřinesou.