Jaké digitální lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? V nové rubrice se díváme pod ruce českým startupistům i tycoonům technologického byznysu, abyste od nich mohli načerpat novou inspiraci na chytré nezbytnosti, aplikace i gadgety. 

Dnes se o svou digitální rutinu podělí technologický evangelista Petr Mára, certifikovaný trenér společnosti Apple, který radí firmám a podnikatelům, jak lépe využívat technologie a jak být produktivnější a efektivnější. Proč jsou podle něj e-maily škodlivé a jakou nejvíc high-tech věc nosí na krku?

Moje ranní digitální rutina?

Rád bych napsal, že to je kniha, zelený čaj a offline meditace, ale pravda je taková, že to je spíše aplikace Oura, Kalendář a Tweetbot.

Aplikace, bez kterých si nedovedu představit život?

Snad bych bez aplikací dokázal přežít, ale bylo by to těžké. Kalendář, abych věděl, co mám vlastně dělat, a fotky jako doplněk paměti. A kdybych měl vybrat jednu, tak asi Safari – přece jenom umožňuje přístup ke všemu.

Kterou z nich bych si vzal na opuštěný digitální ostrov?

Tam bych si vzal hlavně nabitý Kindle.

Která sociální síť je hot a která not?

Hot je pro mě aktuálně Clubhouse, Twitter, Instagram i TikTok. Not je pro mě spíše Facebook. Ale je to hodně dané mým špatným nastavením této sítě a nulovou motivací s tím něco dělat.

Která aplikace či síť je zbytná nebo přímo škodlivá?

Asi ta nejpoužívanější – e-mail. Ať ji nastavíte jakkoli, pořád nerespektuje vaše odběry a přidává nové a nové.

Úvodní obrazovka mobilního telefonu Petra Máry

Bitcoin je pro mě…

Svoboda.

Bichle, nebo Kindle?

Bichle do pozadí na Zoom mítink, na čtení ten Kindle, nejenom na ostrov.

Nejnovější technologická vychytávka, kterou jsem si koupil?

E-bike Super73. Takový celoodpružený městský cruiser, který můžete vzít i do terénu. A vypadá cool… Strašně cool.

A nejvíc high-tech věc, kterou vlastním?

Přemýšlel jsem nad tím posledních několik minut – mám kolem sebe tolik geniálních produktů, že vybrat jeden by nebylo úplně fér. Nebo takhle – nejvíc high-tech věc, kterou vlastním, je určitě mozek. Úžasný vynález, zatím nepřekonaný. 

Jak chytrá je moje domácnost?

Doma celkem konzervativní – žárovky, zásuvky, žaluzie, ve studiu je již trochu pokročilejší – chytré zámky, HomeBridge, televize, chytré reproduktory, senzory pohybu, kamery a tak.

Technologie na mém pracovním stole?

Mac Pro & XDR displej.

Která má pro mě sentimentální hodnotu a nevyměním ji ani za nic?

Klasické hodinky.

Kolik času denně strávím online?

Víc, než bych si chtěl přiznat.

Nafta, nebo elektřina?

Nikdy jsem neměl auto s dieslovým motorem… Takže EV.

Aktuální pokrok v mém oboru, který považuji za potenciální game changer?

To, co se aktuálně děje v DeFi (NFT) a VR, je pro mě příchod nové vlny, která má šanci hodně ovlivnit budoucnost. Přesouváme se do virtuálních světů a teď se tvoří základní stavební kameny. Internet je pořád na začátku a začínáme mít možnost pomalu objevovat jeho novou úroveň.

Co rozvoj mého oboru v současnosti naopak brzdí (a co by se s tím dalo dělat)?
Bude to znít hloupě, ale je to samozřejmě člověk. Homo sapiens. Technologie jsou dnes opravdu exponenciální a udržet s nimi krok je náročné i pro ty z nás, které živí. Na druhou stranu naše pomalost nám snad dá do budoucnosti prostor odhadnout, které technologické vylepšení je to správné a které je slepou cestou. Jedinou cestou je soustředění se na vzdělání, schopnost adaptace a lidskost.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Čeho bych se v budoucnosti chtěl dožít tak moc, že bych se kvůli tomu nechal i zmrazit?

Pokud si mám vybrat mezi cestou do vesmíru, uložením vlastního vědomí do internetu, nebo setkáním s mimozemšťany… tak beru cestu do vesmíru spojenou s poznáním jiné civilizace.

Do kolika let za mě budou moji práci dělat roboti a umělá inteligence?

Pevně věřím, že to bude až po mém odpojení z této reality.