Nové iPhony jsou tu. Apple však ve své nabídce mazaně nechává i dřívější modely. Na výběr tedy máte iPhone SE, iPhone 11, iPhone 12 nebo zcela nový iPhone 13. V čem se nejzásadněji liší loňský iPhone 12 od nové třináctky a vyplatí se po něm pokukovat?

Cena

Tady je to o něco složitější než loni. Nástupci iPhonu 11 jsou dva: iPhone 12 a iPhone 12 mini. K překvapení mnohých zůstávají v aktuální nabídce oba modely. Kolik tedy zaplatíte, aby vám iphonovské Face ID říkalo pane?

Za asi 14 500 korun si pořídíte iPhone 11. A to je na takový telefon v podstatě za hubičku. Alespoň ve srovnání se zbytkem nabídky u nakousnutého jablka.

První mini model od Applu, iPhone 12 mini, může být váš za zhruba 17 tisíc korun. Jde o báječný telefon, který skvěle padne do drobnějších dlaní, podporuje 5G a vybaven je procesorem A14 Bionic a dvěma fotoaparáty.

Jste-li ochotni vydat kolem dvaceti tisíc korun, můžete si vybrat ze dvou modelů. Tolik totiž stojí jak iPhone 12, tak iPhone 13 mini. A nestojíte před jednoduchou volbou. Pokud dáváte přednost menším telefonům, s iPhonem 13 mini neprohloupíte. Poučil se z chyb předchůdce a výdrž baterie je oproti iPhonu 12 mini znatelně lepší. A je tu procesor A15 Bionic, výkonnější a rychlejší než A14. Ovšem iPhone 13 mini má i o něco lepší fotoaparát a tenčí výřez displeje. 

Za tutéž částku pořídíte ale i iPhone 12. Pokud dáváte přednost 6,1palcovému displeji před 5,4palcovým, měli byste se o něj zajímat. Nebudete mít sice nejnovější procesor ani ten nejšpičkovější fotoaparát, přesto je tenhle telefon skvělá volba. Modely iPhone 12 a iPhone 13 mini jsou si podobné i designově, přední strany jim chrání keramický štít a oba samozřejmě podporují 5G.

Třiadvacet tisíc korun. To je cena iPhonu 13, nejnovějšího iPhonu klasických rozměrů. Fotoaparáty a procesor jsou stejné jako u verze mini, ale má větší obrazovku.

Podle čeho si ale vybrat, když pro vás cena není úplně nejdůležitější?

Životnost baterie

Za normálních okolností bych tento parametr nechal na konec textu, jenže u iPhonů je výdrž baterie poslední roky velké téma. Baterie iPhonu 11 byla úctyhodná – telefon bez problému vydržel celý den nebo i víc. Když pak přišel iPhone 12 s výdrží pouze srovnatelnou a model 12 mini za nimi zaostal, dalo se mluvit o zklamání.

U iPhonu 13 i iPhonu 13 mini však Apple ukázal, že rozumí tomu, co jsou základní vlastnosti telefonu, a výdrž baterie je v popředí jeho zájmu. Oba telefony vydrží dost dlouho, a to i když je vůbec nešetříte. Už jen z tohoto důvodu bych se při rozhodování mezi iPhony přiklonil k modelům 13 nebo 13 mini.

Fotoaparáty

Nejdůležitějším parametrem smartphonu hned po výdrži baterie je podle mě fotoaparát. Jakkoli možná milujete svou zrcadlovku, téměř všechny fotky, které kdy pořídíte, přece jen pocházejí z vašeho telefonu, který máte stále v kapse nebo v tašce.

A iPhone 13 fotí úžasně. Skvělé fotky tedy pořídíte i s iPhonem 11 a 12, ale iPhone 13 navíc přichází s dechberoucím Cinematic modem pro videa a mnoha fotografickými režimy a kvalitu snímků vylepšil i v horších světelných podmínkách. Fotoaparáty jsou tedy velkým plusem u iPhonu 13 a 13 mini.

Výkon

Rozdíl ve výkonu je menší, než byste mohli očekávat. Apple vsadil hlavně na nové prvky. Vše, co telefon k fungování potřebuje, je už v čipu iPhonu 11 a iPhonu 12. Všechny zmíněné telefony jsou rychlí, výkonní a silní dříči.

Design

Já osobně si oblíbil design iPhonu 11, nicméně nelze popřít, že iPhone 12 i 13, které mají celkové designové pojetí společné, působí přitažlivěji a elegantněji. Příjemným rozdílem je také menší výřez fotoaparátu u modelu 13 a 13 mini.

Applu se lépe podařil i letošní výběr barev. Mým favoritem je provedení Starlight u iPhonu 13 a 13 mini (ale něco do sebe má i jejich růžová).

5G

O tom, jak důležitá je podpora nejrychlejšího připojení, netřeba diskutovat. Pokud tedy žijete někde, kde je 5G síť dostupná. Každopádně ji podporují všechny modely kromě iPhonu 11.  

Shrnutí

Pokud vám to peněženka dovolí, koupě nabitého iPhonu 13 rozhodně stojí za to. Verze 13 mini je špička na trhu s kompaktnějšími telefony, takže neupřednostňujete-li velkou obrazovku, jde rovněž o velmi schopný model, který je navíc o sto dolarů levnější. Ve výsledku jsou ale všechny telefony z aktuální nabídky Applu velmi výkonné, pohledné přístroje se dvěma fotoaparáty a mají co nabídnout.