Trhy se od poloviny července nadechují prakticky bez korekce. Platí to hlavně pro ten technologický – a čím dál více hlasů zvěstuje konec medvědích časů. To si ale rozhodně nemyslí jeden z nejslavnějších shortsellerů velké hypoteční krize, Michael Burry.

V nezvykle srozumitelné sérii tweetů varoval před nadcházející „zimou“, a to na základě jednoduché teze. Domácnosti navzdory vysoké inflaci utrácejí, jako kdyby se na Titanicu rozlévalo poslední pití. Pokud všem adekvátně nevzrostly také příjmy, je jen otázkou času, kdy jim dojdou peníze.

To zpětně zasáhne i akciové trhy, předjímající hlavně konec éry fiskálního utahování, a současná krize se podle Burryho naopak pořádně prohloubí.

Jeho slovům jako by dávali za pravdu spekulanti s mědí. Navzdory krátkému letnímu oživení opět začínají převažovat investoři sázející na další pád blyštivého kovu. Právě měď, využívaná hlavně ve stavebnictví a energetice, je přitom tradičně oblíbený indikátor ekonomického zdraví.

Burry předpokládá, že americkým domácnostem dojde hotovost v horizontu několik následujících měsíců, což se nejprve projeví na rychle klesajících korporátních ziscích a následně na ceně akcií. Dopady inflace a fiskálních brzd zatím významně tlumila ochota domácností se zadlužovat – tedy alespoň v USA, odkud by se však krize snadno přelila dále.

Čísla za záporným znaménkem na amerických kreditních kartách naskakují kvůli inflaci bezprecedentním tempem. Jestli někdo nezatáhne za záchrannou brzdu, zřítí se naděje na rychlou cestu z ekonomického marastu jako pomyslný westernový vlak z rozbitého mostu.

Vydání Forbesu Zázrak

Investor proslavený filmem Sázka na nejistotu svůj předpoklad dokládá daty. Americký spotřebitelský dluh stačil narůst na rekordních 40 miliard dolarů za měsíc, historický průměr se přitom pohybuje jen okolo 28 miliard.

„Spotřebitelé si tváří v tvář inflaci vybrali násilí před škrty,“ říká Burry v jednom z tweetů s odkazem na seriál Hra o trůny. A není to odkaz jediný. „Pamatujete na problém s přebytkem hotovosti na účtech? Je pryč. Covidové peníze z vrtulníku naučily lidi znovu utrácet a je to návykové. Zima přichází,“ neodpustil si Burry další narážku na seriál.

Nejde přitom o první podobný Burryho odhad. V květnu zakladatel hedgeového fondu Scion Capital upozorňoval, tehdy bez dalšího kontextu, že američtí spotřebitelé kvůli rychle rostoucím cenám benzinu, jídla a nákladů na bydlení ukládají méně a méně prostředků a hromadí úvěry na kreditních kartách.

Burry předvídal, že tímto způsobem musí spotřebitelé zlikvidovat své úspory nejpozději do konce roku. A to by mělo roztočit sestupnou spirálu.

Utrácení radikálně poklesne, koncoví prodejci budou muset chtě nechtě přistoupit na výprodej nahromaděného skladového zboží jen s minimální marží, nebo dokonce pod náklady, čímž klesne inflace. Korporátní zisky i ekonomický růst se ocitnou pod tlakem uprostřed hlavní sezony roku, tedy na vánočním trhu.

Burry také zpochybnil, že by zejména technologické společnosti byly navzdory prudkému nárůstu hodnoty akcií z nejhoršího venku. Dokládá to na americkém technologickém indexu NASDAQ Composite, který se z červnového dna vzpamatoval o více než dvacet procent.

„Podobným způsobem už se Nasdaq vzpamatoval sedmkrát,“ píše Burry a připomíná osmasedmdesátiprocentní propad indexu mezi lety 2000 a 2002. Kdy bychom se podle excentrického investora mohli dočkat skutečného ozdravení trhu? Prý ne dříve, než začnou majitelé akcií, kryptoměn a NFT litovat, že do nich investovali…