Ve světě se Dny bez aut pořádají už od 50. let. My Češi jsme se poprvé přidali v roce 1991. Od té doby jsme ve společnosti stovky měst, která se právě dnes, 22. září, snaží poukázat na alternativní způsoby dopravy, na motoristickou ekologickou zátěž a na zbytečné nadužívání automobilů nejen ve městech. 

„Dopravní emise jsou hlavním zdrojem venkovního znečištění, a to zejména ve městech. Podle Světové zdravotnické organizace na choroby vyvolané znečištěním ovzduší v roce 2016 zemřelo 4,2 milionu lidí. Den bez aut je pro města velká příležitost, kdy si můžou uvědomit, jak znečištění ovlivňuje naše životy,“ píše ke Dni bez aut Organizace spojených národů.

Pokud cítíte, že by i ve vašem městě bylo lépe bez aut, připojte se k dnešní prosté výzvě: ať se dnes budete přesouvat kamkoli, do auta nesednete. 

Procvičte nohy a jděte pěšky

Chůze je člověku nejpřirozenější pohyb, a i přesto jí nemáme dost. Den bez aut je ideální příležitost, jak bilanci napravit. Ukázalo se, že i mírná fyzická aktivita má pozitivní dopad například na paměť, pozornost nebo kreativitu.

Vzhledem k tomu, že trávíme zhruba 90 procent času v uzavřených prostorech, nedostává se nám potřebné dávky vitaminu D. Vycházka venku tedy řeší i tento deficit, jenž má dopady jak na fyzické, tak na psychické zdraví.

A až se půjdete projít, vezměte v potaz studii Univerzity Jižní Karolíny. V ní se zjistilo, že chůze je blahodárnější v přírodě než v prostředí městských ulic. Ty jsou totiž hektické a ubírají nám potřebnou mentální kapacitu. Pokud tedy máte možnost, udělejte si raději procházku přes park než přes centrum města. 

Sednout můžete i na kolo

Jestli nechcete chodit, zajděte do sklepa, vytáhněte kolo, oprašte helmu a vyrazte na místo určení na něm. Výhody?  Posílíte svaly, vykompenzujete nevýhody sedavého zaměstnání, snížíte pravděpodobnost předčasného úmrtí, budete šetřit přírodu, posílíte paměť, a jak naznačuje tento výzkum, budete i celkově spokojenější.

Najděte si jiný způsob

Pokud se vám nechce ani na kolo, ani chodit pěšky, není nic ztraceno. V hlavním městě se nabízejí všudypřítomné koloběžky, hromadná doprava nebo vlaky. Ty vás sice nemusí na místo určení vzít tou nejpřímější trasou, ale možná i díky tomu objevíte místa, která vám byla kvůli sezení v autě odpírána. 

Slavíte Mezinárodní den bez aut? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.