Originalita i osobní přístup. Tím se výrobci kol Robin Fišer a Mikoláš Voverka odlišují od své konkurence. A také tím, že jejich značka Repete tvoří kola z oceli, která odkazují na klasické modely cyklistiky z druhé poloviny 20. století, ale přesto vám zhotoví stroj moderní a na špičkové úrovni.

V dílně v pražské ulici Jana Masaryka se kompletují bicykly, na které už čekají zákazníci v Thajsku, Singapuru i Austrálii. První zahraniční úspěchy slavila značka, založená v roce 2012, už před pěti lety. Tehdy se Repete vypravilo na veletrh jízdních kol NAHBS do amerického Louisvillu v Kentucky, kde získalo ocenění za nejlepší silniční stroj.

„Lokální produkce nám umožňuje klást důraz na kvalitu a jedinečnost provedení. Máme absolutní kontrolu nad každým vyrobeným kusem,“ říká Robin Fišer. Pořízení takového stroje můžete vnímat jako rodinnou investici na několik dekád. 

Ceny se sice pohybují od 107 tisíc (a končí někde na trojnásobku), ale za tuto částku si kupujete nejen prvotřídní stroj, ale také zážitek. „Pokud si u nás pořídíte kolo, stanete se součástí procesu. Navštívíte nás v dílně nebo posíláme fotky z výroby.  Může si teď nově také vybrat barvu rámu. Chtěli jsme nabídnout odlišnou zkušenost, než je rovnice obchod-kreditka“, tvrdí Robin Fišer. Ročně Repete vyrobí zhruba 100 jízdních kol, z nichž třicet procent zákazníků tvoří Češi. Ti se mohou zastavit také v showroomu Repete, které se nachází nedaleko dílny v Moravské ulici. Zde si můžete kola nejen prohlédnout, ale také se zúčastnit besedy s hosty nebo vyrazit na společnou projížďku.

Původně to ale bylo sběratelství závodních historických kol ze 70. let minulého století, které přivedlo Fišera s Voverkou k založení vlastní firmy. Nejdříve je renovovali, později je práce s ocelí přivedla k tomu, aby to zkusili sami.

„O materiál jsme měli dlouhodobý zájem a mohli jsme naše postupy konzultovat s váženými rámaři, jako je například Robert Štěrba,“ vypráví Robin Fišer.

Co by vás mělo přesvědčit k tomu, abyste si místo hliníkového, titanového nebo karbonového rámu vybrali ten ocelový?  „Ocel má neuvěřitelné vlastnosti. Umí být nadmíru pevná a zároveň houževnatá, díky čemuž rám získá potřebný komfort, což je zásadní. Po konstrukční stránce umožňuje vytvořit rámy dle našich představ, můžeme tak dynamicky reagovat na inovace či nové standardy,“ vysvětluje Fišer.

Málokdo by si uměl jízdu na kole spojit s filozofií, ale Robin Fišer s Mikulášem Voverkou to dokážou. Jejich značka se jmenuje Repete nejen proto, že stojí na renesanci ocelových rámů jízdních kol, ale také prý proto, že opakování je leitmotivem cyklistiky.

„Jednou jedete nahoru, pak zase dolů. Kolo se točí, zažíváte stereotyp. Ten ale nutně nemusí být špatný, naopak. To, co se stane znovu, je přece fascinující,“ uzavírá Fišer.