Dobrá zpráva: Česko dostane novou zásilku látky Remdesivir, která je používána na léčbu těžké formy nemoci covid-19. Současné zásoby léku v tuzemských nemocnicích podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly docházejí, ale v procesu je již zaslání nové zásilky. Prozradil to Tomáš Cihlář, viceprezident farmaceutické firmy Gilead, jež za výrobou Remdesiviru stojí.

„Česká pobočka Gileadu se intenzivně angažuje v zajištění dostatečného množství Remdesiviru pro následující týdny, kdy se očekává další zvýšená potřeba léku. Gilead má v Česku potvrzenou novou dodávku ještě do konce září a koordinuje s Evropskou komisí a ministerstvem zdravotnictví další zásobování na říjen,“ vzkázal Cihlář pro Forbes z amerického sídla společnosti.

Cihlář, který se svým týmem Remdesivir vyvinul, dostal v pondělí večer mimořádnou cenu Nadačního fondu Neuron. Součástí ceny byla i odměna 1,5 milionu korun, jejíž část se virolog rozhodl věnovat na podporu mladých vědců, kteří se angažují zejména v boji proti infekčním chorobám.

Hitem v tomto boji je v době, kdy pandemie koronaviru stále velmi silně škrtí svět, logicky právě Remdesivir. Z tohoto důvodu přichází tlak na dodání dostatečných zásob látky zdaleka nejen z Česka – Gilead je zavalen žádostmi ze všech koutů světa.

„V současné době se snažíme maximálně pokrýt zvyšující se poptávku a pokud možno racionálně předpovídat globální vývoj pandemie a s tím spojené požadavky na Remdesivir. Do konce roku plánujeme vyrobit Remdesivir pro léčbu dvou milionů pacientů a dále produkci zvyšovat podle potřeby,“ uvedl Cihlář.

Virolog Tomáš Cihlář | Foto archiv Forbesu

Zároveň přiznal, že Gilead je v tomto ohledu v nelehké situaci: „Odhad pro následující měsíce bude trochu komplikovaný, protože nevíme, jak přesně se virus bude během zimního období chovat a jak velký bude nárůst nových případů. Do značné míry to závisí na opatřeních, která budou jednotlivé země ochotny přijmout, aby šíření infekce minimalizovaly.“

V tomto smyslu apeloval Cihlář i na Česko. Otázce, proč se jeho původní vlast dostala do kritického stavu, se sice vyhnul s tím, že zde nežije a opatření a klíčová rozhodnutí nesledoval detailně, nicméně zdůraznil: „Na rozebírání chyb bude dost času později, teď je nepochybně nejdůležitější dívat se dopředu a přijmout odpovídající radikální kroky tak, aby se co nejdříve zpomalil další nárůst nových případů.“

Ihned po jarním vypuknutí pandemie se Remdesivir stal největší medicínskou nadějí na boj s nemocí a tuto pozici si neochvějně drží dosud. Jak tuto naději zatím naplnil podle svého českého spolutvůrce?

„Od poloviny dubna obdržel Remdesivir dočasné povolení k léčbě hospitalizovaných pacientů s covidem-19 jak v USA, tak v Evropě a též v řadě jiných zemí včetně Indie, Austrálie, Japonska, Jižní Koreje a dalších. Podle několika klinických zkoušek Remdesivir prokazatelně zkracuje dobu trvání nemoci a vykazuje trend ve snižování úmrtnosti,“ hodnotí Cihlář.

A pokračuje: „Zatím je Remdesivir jediné virostatikum s takto prokázaným klinickým účinkem, ale není stejně efektivní pro všechny hospitalizované skupiny pacientů, takže je žádoucí účinnost léčby nadále zvyšovat. Proto je v této chvíli testována řada kombinací Remdesiviru s dalšími preparáty, zvláště s těmi s protizánětlivým účinkem, přičemž některé kombinace se už ukázaly jako nadějné.“