Předposlední prázdninový víkend už od rána míří do zábavního parku Mirakulum davy lidí. „Dneska by to mohl být letošní rekord,“ odtuší jeho majitel Jiří Antoš podle zprávy, kterou mu právě v praskající vysílačce sdělili podřízení.

Je teprve 10:15, čtvrthodina po otevření, ale mládenci v reflexních vestách už směrují auta na čtvrté parkoviště. To je důkaz, že čtvrtá srpnová sobota bude mimořádná. Nakonec z toho těsně rekord není, sobotní návštěva se zastavila na čísle 4730. Přesto jde o jeden z nejlepších dnů v historii Mirakula, které se otevřelo v roce 2012, vůbec.

Zakladatel Mirakula Jiří Antoš

„Tahle sezona je a bude dobrá. Dnů, kdy se tu opravdu nedalo být kvůli počasí, bylo docela málo,“ říká Antoš, který už vyhlíží příští léta. S Mirakulem má totiž velké plány.

Tři čtvrtě hodiny jízdy autem z centra Prahy, na okraji středočeských Milovic, vybudoval na bývalém cvičišti tankové posádky okupačních sovětských vojsk unikátní rodinný park. To, co začalo jedním dřevěným hradem s podzemními chodbami, je dnes 12 hektarů s venkovními bludišti, lesní minizoo, lanovým centrem, obřími trampolínami, desítkami houpaček, skluzavek, prolézaček, vodním světem, místy pro piknik a grilování, naučnou zahradou… 

Loni Mirakulum navštívilo 270 tisíc lidí. Jen pro srovnání: na zámek Hluboká loni zavítalo 288 tisíc návštěvníků, na Karlštejn 223 tisíc a na Konopiště 161 tisíc. I když se milovický zábavní park snaží držet přijatelné ceny (za vstup dá čtyřčlenná rodina 720 korun, hlavní jídla tu pořídíte do 100 korun a parkování je zdarma), vygenerovalo to tržby téměř 38 milionů korun. Z toho zisk lehce překročil 10 milionů korun – a to se bavíme o roce, který poznamenala extrémní vedra.

Devětapadesátiletý Antoš, jehož děti jsou do provozu Mirakula také zapojené, se činí. Letos Mirakulum přineslo návštěvníkům několik novinek: například otevřelo novou prodejnu a hřiště u úzkorozchodné železnice spojující Mirakulum s nedalekým Tankodromem, ale zejména propojilo lanové centrum (největší v republice!) s lesním městem, a to díky 65 metrů dlouhému bludišti, které vede korunami stromů.

A tím to nekončí. Na spadnutí je odkup sousedních 15 hektarů od města a mohutné rozšíření Mirakula prakticky na dvojnásobek. Loni na podzim v Milovicích vznikla koalice ODS, KDU-ČSL a dvou místních sdružení – a tahle nová radnice je Antošovým záměrům nakloněná mnohem více než ta předchozí za vlády ANO.

Zakladatel Mirakula má s radnicí předběžnou dohodu na nákup pozemků, a to za odhadní cenu – ta se podle dva roky starých plánů pohybovala na úrovni 75 korun za metr čtvereční.

Druhé podání
Vydání Forbesu Druhé podání

Rozlehlá plocha je také pozůstatkem Rudé armády, takže je plná náletových dřevin, pneumatik či betonových základů. Znovu se tu bude muset udělat pyrotechnický průzkum.

Antoš by tu ještě letos rád vysadil zeleň a začal připravovat nové parkoviště, které zabere 4,5 hektaru ze zmiňovaných 15 hektarů. Parkoviště, které by se k Mirakulu přimykalo ze západní strany, by z velké části odvedlo provoz z obytné části Milovic. 

Antoš, který si na nákup pozemků chystá úvěr, nezastírá, že má s vedením Milovic dobré vztahy. „Jsou tam lidé, kteří vidí za roh, vědí, že to je podnět pro další investice ve městě, zejména když je tu vize na vybudování občanské vybavenosti v centru Milovic, jež prakticky úplně chybí,“ podotýká. „Konečně tu máme radnici, co má ambice, vizi a sílu ji prosadit. Nebojí se na sebe vzít odpovědnost.“

Pokud vše půjde podle plánu, před létem 2021 by se měla otevřít první etapa nové části Mirakula v čele s novou atrakcí, o níž Antoš zatím nechce příliš mluvit. Označuje ji za „galaktickou“ a prozradí jen to, že ji doveze ze zahraničí a bude stát „hodně“. 

Tenhle Mirákl ze dřeva (konkrétně z akátu, což je tradičně hodně pokroucený, ale také velmi odolný strom), poroste každopádně dál. To by se mělo týkat všech ukazatelů – i návštěvníků.

„Ještě o nás spousta lidí neví,“ připouští potenciál Antoš. Podle svých slov teď zesílil snahu přitáhnout víc lidí z Královéhradeckého a Pardubického kraje (spolupracuje s lokálními rádii, inzeruje v tamní hromadné dopravě) a velký potenciál vidí také v Polsku. 

Spousta lidí ještě o Mirakulu neví.

Zaměřil se na zájezdy, kooperuje s cestovkami a ve Vratislavi jezdí tramvaj polepená reklamou na Mirakulum. Už to nese své ovoce – podle Antoše nyní proudí do Mirakula stejně Poláků jako Slováků.

Mirakulum ovšem není jediná firma, která statného skorošedesátníka, jenž se lásce ke dřevu naučil na žižkovské průmyslovce, zaměstnává. Jeho druhá společnost se jmenuje TR Antoš a vyrábí dětská hřiště na zakázku.

Po republice a i po Evropě jich už nainstalovala několik tisíc, ročně utrží okolo 70 milionů korun. Její dřevěná hřiště najdete třeba v Zoo Dvůr Králové, na Čapím hnízdě, na Lipně v Království lesa, v Praze v parku u Rokytky nebo v centru Karviné.

Ale zpět k do Milovic. „Teď trochu šlapu vodu, tady už jsem vystřílený,“ odkazuje Antoš na vyčerpaný potenciál pozemků, které má nyní k dispozici, a čekání na nákup nových. Když o tom mluví, kouká při tom na tři dvoupodlažní budovy těsně přiléhající ke vstupu do Mirakula. 

To jsou bývalá kasárna a jídelna Rudé armády. Jsou sice oprýskané, ale mimořádně odolné. „Nesmíte na ně vzít metr nebo vodováhu, ale když chcete někde urazit kus betonu, je to velký problém,“ popisuje bytelnost bývalých armádních budov Antoš s tím, že plány na dětský indoor park, který by tu měl na 10 tisících metrech čtverečních podlahové plochy vzniknout, jdou zatím k ledu.

Přednost má venkovní rozšíření a vnitřní prostory, které by Antošův byznys mohly částečně ochránit před rozmary počasí, budou muset počkat. „Tak za pět let nejdřív,“ říká Antoš. „Teď máme holt jinou práci.“