Letecká doprava celosvětově otáčí zpátky do předpandemického normálu a k životu se probouzejí také donedávna skomírající regionální letiště napříč Českou republikou. Potenciál blížící se letní sezony chtějí využít naplno.

Zatímco dva roky po příchodu pandemie covidu zely odbavovací haly letišť v Brně, Ostravě, Pardubicích či Karlových Varech prázdnotou, už loňský rok pro ně byl nadechnutím. Objemů z roku 2019 nicméně ani tak nedosahovaly – především poslední zmiňované letiště, kam s ruskou lázeňskou klientelou pravidelně létala aerolinka Pobeda, pak navíc utrpělo Putinovou invazí na Ukrajinu.

K letošnímu létu, které je každoročně vrcholem turistické sezony, už ale malá letiště v regionech vzhlížejí s optimismem. Nejenže se podle prozatímních plánů chtějí provozu v předcovidovém roce 2019 vyrovnat, ale rozjíždějí nové projekty ve snaze přilákat cestující z Prahy, Vídně a dalších velkých letišť v okolí.

„Letošní letní sezona bude veselejší než ty předešlé, protože z našeho letiště budou létat týdně tři charterové linky do turecké Antalye, do Heráklionu na Krétě a do bulharské Varny,“ uvádí pro Forbes jednatelka karlovarského letiště Alice Justina Undus. Podle ní by měl letos tamní provoz stoupnout oproti loňsku na dvojnásobek a oproti pandemickému roku 2021 pak více než třiadvacetkrát.

V zájmu karlovarského letiště je ale také otevření pravidelných spojů, které by nahradily linku z Ruska zrušenou kvůli covidu a následně i válce na Ukrajině. „Aktuálně se snažíme o otevření linky do izraelského Tel Avivu, a co se týče další obnovy pravidelných linek, limituje nás šířka a délka přistávací dráhy. Její modernizace by měla proběhnout v roce 2025,“ vysvětluje Undus.

Zatímco nejsilnější nabídkou charterových i pravidelných linek samozřejmě nadále disponuje pražská Ruzyně, podle Petra Čipery, produktového manažera portálu Dovolená.cz spadajícího do skupiny Student Agency, se tuzemské cestovní kanceláře čím dál více zaměřují právě na menší letiště v regionech.

To se týká i letiště v brněnských Tuřanech, které vloni odbavilo téměř půl milionu cestujících – tedy o sto padesát tři procent více než v roce 2021. Se silnou sezonou počítá brněnské letiště i letos – cestujícím nabídne lety do devětadvaceti destinací včetně šesti novinek.

„Cestující mohou letos vybírat z pestré nabídky destinací,“ uvádí Radek Lang, vedoucí přepravně-provozního úseku společnosti Letiště Brno. Mezi novinky podle něj patří například portugalská Madeira, albánská Tirana, černohorský Tivat. „Přibudou i dva ostrovy na Kapverdách, jednou týdně se bude létat na Kanárské ostrovy na Tenerife a nově i na Fuerteventuru,“ vyjmenovává.

Na konci března čeká brněnské letiště také obnovení pravidelné linky do italského Bergama, kterou bude dvakrát týdně provozovat Ryanair. Irská nízkonákladová společnost ostatně pravidelně létá také z moravskoslezského Letiště Leoše Janáčka v Ostravě. Odtamtud se mohou cestující vedle Londýna dostat i do Varšavy, pravidelnou linkou s polskými LOT Airlines.

Ačkoli třetí největší letiště v Česku disponuje pouze dvěma pravidelnými spoji, hodlá jich využít co nejvíce. Nedávno proto začalo spolupracovat s letenkovým portálem Kiwi.com, přes který si mohou cestující nově rezervovat přestupní lety do stovek destinací dostupných právě ze síťových letišť v Londýně a Varšavě.

„Kiwi se specializuje na takzvaný virtual interlining – do jedné letenky umí vyskládat i spojení takových leteckých dopravců, kteří mezi sebou přímo nespolupracují,“ vysvětluje mluvčí ostravského letiště Kateřina Pustějovská.

Směrem k létu pak ostravské letiště vyhlíží s ještě větším optimismem: vedle zmíněných pravidelných linek počítá podle Pustějovské se šestnácti letními destinacemi v šesti zemích. „Již vloni došlo k nárůstu počtu cestujících, a to zejména na letech do letních destinací. Letos čekáme další nárůst letů i cestujících,“ konstatuje mluvčí.

Podle Čipery z portálu Dovolená.cz se ale dlouhodobě zvyšuje počet odletů také z regionálního letiště v Pardubicích. „Novinkou pro nadcházející sezonu jsou České Budějovice, odkud jsou plánovány lety na Rhodos a do turecké Antalye,“ uzavírá Čipera.