skip to main content
Zdraví

Do zbroje! Pět jednoduchých rad, jak připravit svou imunitu na nástup podzimu

O tom, že letošní podzim je tak trochu experiment v dějinách lidstva, jste už asi slyšeli. Nejenže stále panuje nejistota ohledně finančních trhů, inflace a dopadů možné krize, ale také jsme v napětí, jak zvládneme klasickou chřipkovou sezonu v doprovodu koronaviru.

Jak být lepší v takhle nestandardní situaci? Začít u sebe a systematicky podpořit svou obranyschopnost. Pokud ale netrpíte poruchou imunity ani nejste důchodového věku, nemá smysl imunitní systém stimulovat až příliš a myslet si, že takovým způsobem se onemocnění určitě vyhnete.

Stres a panika vám jen uškodí, kdežto následujících pět jednoduchých způsobů životosprávu nenásilně posílí.

Reklama

Jezte sezonní ovoce a zeleninu

Zní to jednoduše, ale kdo z nás to opravdu pevně dodržuje? Proto vezměte na milost všechna jablka, švestky, hroznové víno, hrušky, ostružiny, ale i pastinák, petržel, mangold, brokolici nebo celer.

Můžete například využít služeb typu Freshbedýnky, která v rámci projektu Ovocný teambuilding nabízí krabici ovoce v bio kvalitě, určenou do kanceláře na podporu kolektivní imunity zaměstnanců.

Zapojte superpotraviny

Reklama

Jejich názvy zní jako kouzelnická abrakadabra zaklínadla, ale skutečně vám mohou změnit život k lepšímu. Patří sem plody kapustoně brazilské neboli acai, prášek z baobabu, prášek z camu camu, ale i sušené šípky. Všechny výše uvedené plodiny jsou bohaté nejen na vitamin C, ale také na antioxidanty.

Cvičte opatrně a venku

Fyzickou zátěž tělo pro posílení imunity potřebuje, ale měla by být pozvolná a plynulá. Ideální je, když budete chodit co nejvíc pěšky a dvakrát týdně si půjdete zaběhat. Aerobní cviky také zvyšují kapacitu plic, čímž je vyzbrojujete k tomu, aby zvládly možnou respirační chorobu.

Dělejte s dětmi rozcvičku po probuzení

Nejenže pohybem podpoříte svou obranyschopnost, ale také si vytvoříte společný rituál, během kterého se můžete bavit sebou navzájem, jak vám to (ne)jde. Právě pozitivní emoce jsou podle psychologa Alfreda Batallera dalším důležitým faktorem podporujícím imunitu.

Nedělejte překotné změny

Pravděpodobně tušíte, že abyste byli zdraví, musíte večer vypnout mobil a počítač, meditovat a chodit včas spát. Ne každý si ale chce či může v jisté míře asketický život dovolit. Proto využijte září k tomu, abyste si nastavili v režimu proveditelné změny, které vám budou fungovat dlouhodobě.

Reklama
Reklama